ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Neprůstřelný obchodní plán, vysoký výnos a magická slova, že „prospekt schválila Česká národní banka“. Toto budou nejčastější argumenty společností, která budou nabízet potencionálním investorům nákup svých dluhopisů. Je opravdu vše zalité sluncem, jak se na první pohled zdá, a proč dostaly některé dluhopisy označení „prašivé“? Na to se podíváme v tomto článku.
Dluhopis velmi zjednodušeně představuje půjčku. Dluhopis je cenný papír, který vyjadřuje závazek emitenta (např. společnosti či státu) neboli dlužníka vůči věřiteli neboli investorovi. Povinností emitenta je pak v dohodnutém termínu vrátit půjčenou částku (jistinu) spolu s konkrétní odměnou. Odměna bývá nejčastěji stanovena formou pravidelných úroků. Proč to emitent dělá? Z jednoho prostého důvodu, a tím je získání kapitálu pro financování své činnosti. Dá se říci, že pro emitenta dluhopisu se jedná o alternativu k bankovnímu úvěru. Na tuto tradiční formu financování totiž některé podniky nemusí dosáhnout.
Cenné papíry společností, které nejsou schopny plnit své závazky vůči investorům a nevyplácí slíbený výnos, získaly přezdívku prašivé dluhopisy. Tyto společnosti bývají buď podvodné, nebo postrádají důvěryhodnou finanční historii, kvalitní finanční plán či adekvátní zajištění.
Tak například před měsícem vzniklá společnost chce na své inovativní obchodní myšlence postavit byznys, ještě se na trhu ani neohřála a ihned začne prodávat dluhopisy. Tyto se pak logicky vyznačují odpovídající rizikovostí.
Počátky boomu prašivých dluhopisů je možné najít v roce 2012, kdy Česká národní banka spolu s Ministerstvem financí rozvolnila podmínky pro emise dluhopisů. Vydávání zejména tzv. podlimitních dluhopisů, jejichž veřejně nabízený objem je menší než 1 mil. EUR, se dostalo převážně mimo rámec regulace a dohled kapitálového trhu.
Nejsou dluhopisy jako dluhopisy. Některé jsou rizikovější, jiné relativně bezpečné. A tak k dluhopisům státu a velkých finančních institucí, které platí za ty relativně bezpečné, přibývalo stále více dluhopisů, jejichž návratnost byla ve hvězdách.
Za posledních několik let se tyto korporátní dluhopisy velmi rozšířily. Koneckonců emitované dluhopisy se dnes nabízí dokonce prostřednictvím inzerce zveřejňované na internetových platformách! Jejich nákup se tak stal velmi dostupným, a to zejména pro nezkušené investory.
Pokud společnosti teče do bot a banka jí prostředky nepůjčí, logicky dochází k hledání jiné cesty. Každý rok se v součtu vydává stále větší a větší objem dluhopisů a společnosti se na ně spoléhají coby vcelku snadný a efektivní finanční zdroj. Lákají investory na slíbené úroky a zhodnocení svých peněz investicí do dluhopisů. Takové slibované zhodnocení kupříkladu 8,5 procenta ročně je pro mnoho nezkušených investorů více než zajímavé. Ale také rizikové, jak se bohužel stále většímu počtu věřitelů dříve či později potvrdí.
Držme se staré dobré zásady – je-li něco příliš krásné na to, aby to byla pravda, nejspíš to není pravda.
Společnosti dnes mohou růst jako houby po dešti. Ale stejně tak rychle, jak vznikly a prodávaly dluhopisy, mohou skončit v úpadku. Nejdříve vám přestanou vyplácet úroky a potom už neuvidíte ani jistinu. Protože kde nic není, tam ani smrt nebere. Když nastane úpadek, tak peníze v pokladně i na bankovních účtech zpravidla došly a jiný majetek společnosti byl už prošustrován, prohospodařen anebo rozkraden. A tak lidem, kteří nákupem dluhopisu chtěli investovat do své budoucnosti, často zůstanou jen oči pro pláč a zdlouhavé handrkování o přinejlepším pár drobných v insolvenčním řízení.
Obrázek dokreslují samotná čísla – v letech 2016-2024 skončily v insolvenci téměř dvě stovky emitentů, kteří vydali emise v souhrnné výši 25,4 mld. Kč. V minulém roce se navíc počet bankrotů v porovnání s rokem 2023 více než zdvojnásobil. Rizikovým faktorem je, že problémoví emitenti končí v úpadku relativně brzy – bezmála polovina emitentů v úpadku skončila v insolvenci do tří let od první emise svých dluhopisů.
Naopak! Rok od roku přibývá společností, které se snaží získat vaše peníze prostřednictvím polopravd. O problému prašivých dluhopisů se mluví již několik let, ovšem dokud nedojde k novelizaci právní úpravy, situace se pravděpodobně moc nezmění. Problémem jsou totiž aktuálně především nedostatečná pravidla, která umožňují zneužívání tohoto systému.
Odhaduje se, že investoři mají v korporátních dluhopisech, které jsou považovány za velmi rizikové a označovány jako prašivé, zainvestováno několik desítek miliard korun. Často si přitom ani neuvědomují, jak vysoké je riziko, že o své peníze přijdou.
Přestože třeba věříte, že zrovna ten váš dluhopis nepatří do kategorie prašivých, buďte obezřetní a pokud zpozorujete něco podezřelého, neváhejte vzít nohy na ramena. Spoléháte-li na zákonnou úpravu, která stanoví, že práva z dluhopisů se nepromlčí dříve než za 10 let, nemusí se vaše otálení vyplatit. Společnost, která tu byla včera, může už dnes být v likvidaci. A proti takové je dluhopis v ruce mnohdy málo platný.
V posledním období se na tým naší advokátní kanceláře klienti obrací především v souvislosti s dluhopisy, jejichž jistiny byly užívány k realizaci developerských projektů. Právě ty byly silně zasaženy nedávnou situací na trhu, kdy růst cen řadu projektů buď významně zpozdil, či zcela zastavil. V takovém případě může být včasně podaný návrh na vydaní platebního rozkazu jednou z mála šancí, jak se domoci svých peněz zpět. Jednejte proto rychle a nebojte se požádat o pomoc odborníky. Jde o váš čas a peníze.
Obchodní právo | Korporátní právo | Pracovněprávní poradenství | Compliance programy | Whistleblowing | GDPR | Právo nemovitostí | Veřejné zakázky | Dědictví a nástupnictví | Právo duševního vlastnictví | Zaměstnávání cizinců a imigrační služby | Sporná agenda | Založení společnosti | Likvidace společnosti | Změny v obchodních společnostech | Virtuální sídlo a správa datové schránky | Korporátní dokumenty | Prodej ready-made společností | Registrace skutečných majitelů | Online poradenský portál
Naše služby si můžete pohodlně objednat také prostřednictvím e-shopu: