Zpět na novinky
Mailchimp - subscribe form sidebar

Směrná účtová osnova v českém a anglickém jazyce

13. dubna 2021

Směrná účtová osnova slouží k uspořádání a označení účtových tříd a účtových skupin. Na základě účtové osnovy si každá účetní jednotka sestavuje svůj vlastní účtový rozvrh. Přinášíme vám přehlednou směrnou účtovou osnovu ke stažení v češtině a angličtině.

Stáhnout článek jako PDF

Co je to účtový rozvrh a účtová osnova

Směrná účtová osnova je definována Vyhláškou č. 500/2002 Sb, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví. Obsahuje seznam účtů pro vedení účetnictví. Je členěna do deseti jednomístných účtových tříd (0–9), které jse dále dělí do devíti dvoumístných účtových skupin.

Na základě směrné účtové osnovy si  každá účetní jednotka sestaví svůj vlastní účtový rozvrh – seznam všech účtů hlavní knihy, které účetní jednotka používá k vedení účetnictví. Účtový rozvrh je součástí účetních směrnic společnosti a je přizpůsobený potřebám účetní jednotky pro vedení účetnictví.

Potřebujete pomoci s implementací nového účtového rozvrhu nebo revizí stávajícího? Neváhejte se na nás obrátit.

Mailchimp - subscribe form sidebar
downloadcrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram