Zpět na novinky
Zaměstnanecké benefity a zdanění zaměstnanců
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar

Skupinová registrace k DPH

15. srpna 2018
Tento článek je dostupný také v
angličtině

Rádi bychom Vás upozornili na blížící se termín pro podání přihlášky ke skupinové registraci k DPH. Skupina se stává plátcem DPH od 1. ledna 2019, pokud je přihláška k registraci skupiny podána nejpozději do 31. října 2018.

V případě, že přihláška k DPH bude podána po tomto termínu, bude skupina registrována k DPH nejdříve až od 1. ledna 2020. Stejné pravidlo platí i pro případné přistoupení nového člena do skupiny či vystoupení člena ze skupiny.

Skupina je specifickým seskupením spojených osob pro účely DPH, kterému je přiznán status samostatné osoby povinné k dani, tj. plnění poskytované mezi členy skupiny nejsou předmětem DPH a skupina se stává jediným plátcem DPH. Skupinová registrace k DPH je především výhodná u spojených osob, kde probíhá vzájemná fakturace a z nějakého důvodu není možné uplatnit plný nárok na odpočet DPH. Při rozhodování o využití skupinové registrace je třeba vzít v úvahu i charakter plnění, která budou poskytována skupinou jako celkem (tj. třetím osobám) ohledně případného krácení nároku na odpočet DPH ve skupině. Je třeba vždy zvažovat, zda pozitivní efekt eliminace nemožnosti uplatnění nároku na odpočet od jiného člena skupiny nebude převážen negativním efektem krácení daně na vstupu skupinou jako celkem. Každému rozhodnutí registrovat se jako skupina by měla předcházet konkrétní analýza.

Zaměstnanecké benefity a zdanění zaměstnanců
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram