Zpět na novinky
Zaměstnanecké benefity a zdanění zaměstnanců
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar

Vrácení DPH z Velké Británie

16. srpna 2023
Tento článek je dostupný také v
angličtině

Je vaše společnost plátcem DPH a pořídila ve Velké Británii zboží, které zůstalo na území tohoto státu? Jezdí vaši zaměstnanci do Británie na služební cesty a hradíte náklady spojené s dopravou, ubytováním nebo odbornými školeními? Účastní se vaše firma výstav či veletrhů na území Spojeného království?

Rádi bychom vás upozornili na možnost zažádat o vrácení DPH zaplacené v ceně zboží a služeb. I po Brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie (od 1. 1. 2021), lze na základě principu vzájemnosti požádat o vrácení DPH zaplacené ve Spojeném království. Žádost se už nicméně nepodává prostřednictvím portálu českého správce daně, ale přímo u britské finanční správy (HMRC).

Stáhnout článek jako PDF

Podmínky pro vrácení daně z Velké Británie zůstávají podobné jako při žádosti o vrácení z jiných členských států EU. Zároveň jsou zde však odlišnosti, které shrnujeme níže:

Lhůta pro podání žádosti o vrácení DPH

Žádost o vrácení DPH za období pro vrácení daně lze podat nejpozději do 31. prosince roku, v němž končí období pro vrácení. Nejzazším termínem pro podání žádosti o vrácení DPH za období od 1. července 2022 do 30. června 2023 je tak 31. prosinec 2023.

Období pro vrácení DPH

Období pro vrácení DPH z Velké Británie se počítá od 1. července daného roku do 30. června roku následujícího a činí tak 12 kalendářních měsíců. Žádost lze podat nejméně za 3 kalendářní měsíce.

Limitní hodnoty částek DPH

V případě, že žádáte o daň za období kratší než 12 měsíců, minimální částka v žádosti musí být alespoň £130.

Postup při podání žádosti

  • K žádosti o vrácení daně je potřeba přiložit Certifikát o statusu žadatele, Žádost o vrácení daně, předmětné daňové doklady, případně další podpůrné dokumenty.
  • České společnosti mohou žádost podávat pouze poštou, jelikož česká finanční správa zatím nedisponuje elektronickým certifikátem o statusu žadatele.
  • Britský správce daně doručí žadateli rozhodnutí do 6 měsíců ode dne obdržení žádosti o vrácení daně. Nicméně je pravidlem, že si HMRC ke konci této lhůty vyžádá doplňující informace a vrácení daně se tak značně prodlouží.

Proč využít služeb Accace v oblasti vrácení DPH?

  • Žádost o vrácení DPH z jiných členských států EU a zejména pak z Velké Británie představuje složitý a administrativně náročný proces, s nímž vám však rádi pomůžeme.
  • Jednotlivé členské státy Evropské unie a také Velká Británie mají stanovena zvláštní pravidla, dle kterých lze žádat o vrácení DPH, liší požadavky na formát a strukturu žádosti.
  • Správce daně k posouzení nároku na vrácení mnohdy vyžaduje dodatečné vysvětlení či dokumentaci.
  • V případě nesplnění formálních požadavků může být žádost o vrácení DPH zcela zamítnuta.

Rádi vám budeme v procesu vrácení DPH nápomocni a zajistíme pro vás vše potřebné. Neváhejte se na nás obrátit.

Zaměstnanecké benefity a zdanění zaměstnanců
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar
downloadcrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram