Vyděláváte si v zahraničí? Domnívat se, že v Čechách už je přiznávat nemusíte, by mohlo být krátkozraké. Jak tyto příjmy zdaňovat?
Máte zaměstnání či pronajímáte nemovitost v zahraničí? Domnívat se, že zahraniční příjmy byly již přímo zdaněny v zahraničí a přiznávat je v České republice nemusíte, může mít nepříjemné následky. Následující článek poradí, jak zdaňovat příjmy ze zahraničí.
Rezident či nerezident – důležitý pojem
Prvním důležitým pojmem v případě přiznávání a zdaňování příjmů ze zahraničí je daňová rezidentura. Daňovým rezidentem je poplatník s neomezenou daňovou povinností. Jeho daňová povinnost se vztahuje jak na příjmy se zdrojem ve státu rezidentství poplatníka, tak na příjmy plynoucí poplatníkovi ze zahraničí. Česká daňová legislativa definuje rezidenta v § 2 odst. 2 a 4 zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů, jako osobu, která má na území České republiky bydliště; se zde obvykle zdržuje, tj. pobývá na území České republiky alespoň 183 dní v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích (do lhůty se započítává každý započatý den pobytu).
Bydlištěm na území České republiky se rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat. Zákon už ale nijak neupřesňuje, co se konkrétně považuje za „stálý byt“.
Konkrétnější definici ale můžeme nalézt v Pokynu č. D-6 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, vydaného Ministerstvem financí. Stálým bytem dle tohoto Pokynu je byt, který je poplatníkovi kdykoliv k dispozici podle jeho potřeby, ať již vlastní, či pronajatý. Úmysl poplatníka zdržovat se trvale ve stálém bytě se posuzuje vzhledem k okolnostem jeho osobního a rodinného stavu, tj. žije-li v něm rovněž např. s manželkou, dětmi, rodiči, či zda byt je využíván v návaznosti na jeho ekonomické aktivity (podnikání, zaměstnání apod.).
Pokud tedy dle výše uvedených kriterií zjistíte, že jste daňovým rezidentem České republiky, máte povinnost ve svém daňovém přiznání přiznat veškeré celosvětové příjmy.
Daňové poradenství & hotline | Daňová přiznání a jiné zákonné povinnosti | Mezinárodní daňové poradenství | Daň z příjmů fyzických osob | Mezinárodní vysílání zaměstnanců a zaměstnávání cizinců | Převodní ceny | Procesní zastupování | Transakční poradenství | Online poradenský portál | Odborná daňová, právní a finanční školení
Naše služby si můžete jednoduše objednat také prostřednictvím e-shopu: