Upozornění na podvodné pracovní nabídky >> Společnost Accace nenabírá nové zaměstnance přes Telegram, WhatsApp, ani jiné podobné kanály. Všechny nabídky práce najdete výhradně na oficiálních platformách (webové stránky Accace, Jobs, Juristic, profily Accace na sociálních sítích LinkedIn, Facebook, Instagram).
Zpět na novinky
Whistleblowing: přehledně o ochraně oznamovatelů
Prohlédnout e-book
Mailchimp - subscribe form sidebar

Předání rodinného majetku: Jak zajistit ochranu majetku a kontinuitu pro další generace

31. března 2025

Mnoho podnikatelů, kteří vybudovali úspěšné rodinné firmy, čelí zásadní otázce: Jak předat své podnikání dalším generacím? S přibližujícím se důchodovým věkem zakladatelů rodinných firem, kteří jsou často klíčovými postavami pro jejich fungování, se otázka nástupnictví stává čím dál tím aktuálnější. Tato problematika však není pouze doménou nejbohatších podnikatelů, ale týká se i středních a menších rodinných firem, které mají zásadní zájem na zachování kontinuity svého podnikání.

Nástupnictví v rodinných firmách představuje komplexní téma. Nejde jen o převod majetkových práv, ale také o zajištění plynulého přechodu strategického řízení a hodnot, které jsou základem úspěchu firmy. S firemním nástupnictvím úzce souvisí i otázka samotného předání rodinného majetku jako celku a nastavení jeho ochrany, a to zejména pro případ nenadálých událostí, nebo existenci nepříznivých vnějších vlivů.

Proč je třeba na předání a ochranu rodinného majetku myslet?

Pokud není otázka nástupnictví a ochrany rodinného majetku včas a řádně řešena, může to ohrozit stabilitu a kontinuitu rodinného podnikání a vést k rozdrobení rodinného majetku.

Vezměme si příklad pana Nováka, který vybudoval prosperující společnost zabývající se výrobou zemědělských strojů. Pan Novák rovněž vlastní několik nemovitostí a významný movitý majetek. Spolu s manželkou má tři potomky – jednoho syna aktivně zapojeného do vedení rodinné firmy, druhého syna, který vede trvale nezřízený život, a dceru, která se věnuje umění a žije v zahraničí.

Kdyby pan Novák náhle zemřel a dosud nijak neřešil správu svého majetku, došlo by k jeho dělení podle zákonného režimu mezi manželku a rovným dílem mezi všechny potomky. To by otevřelo prostor jak pro komplikace spočívající v ohrožení chodu rodinného podnikání, jeho budoucí prosperity a stability řízení, tak i pro spory mezi jednotlivými dědici.

Pokud by navíc manželka v budoucnu uzavřela nový sňatek, existuje riziko, že část rodinného majetku, včetně účasti ve firmě, by mohla přejít mimo původní rodinnou linii. Podobně by v případě majetkových sporů spojených s případnými rozvody potomků mohlo dojít k rozdrobení rodinného jmění a jeho přechodu k osobám, které nemají přímou rodinnou vazbu.

Optimální řešení na míru

Doporučujeme vždy aktivně řešit uspořádání majetku, jak v rámci majetkových poměrů manželů, tak pro případ úmrtí. Minimálním krokem může být včasné sepsání závěti, nicméně u většího rodinného jmění je lepší zvolit komplexnější přístup, a to zejména se zapojením holdingové struktury jako strategické hranice oddělující podnikatelský a osobní majetek, doplněné o rodinný fond (rodinný svěřenský nebo nadační fond).

Nadační a rodinné svěřenské fondy umožňují nejen držbu rodinného majetku, ale i jeho distribuci a dlouhodobou správu. Na rozdíl od závěti nabízejí možnost nastavit pravidla správy majetku na dlouhé období dopředu a minimalizovat riziko jeho rozdrobení. Jejich výhodou je ochrana majetku před vnějšími vlivy, jako jsou například dědická či rozvodová řízení, exekuční a insolvenční návrhy nebo nežádoucí vstup třetí osoby do správy rodinného majetku.

V českém právním prostředí aktuálně patří nadační fondy k populárním a častým nástrojům. Klíčovou výhodou je jejich flexibilita – nadační fond může být navržen tak, aby se dal přizpůsobit specifickým potřebám každé rodiny. Zakladatel nadačního fondu má možnost libovolně určit, jakým způsobem budou prostředky čerpány dalšími generacemi, a zároveň může nastavit specifická pravidla pro účast na rodinném podnikání.

Jak vám Accace může pomoci

Předání rodinného majetku a zajištění jeho ochrany je komplexní proces, který vyžaduje pečlivou přípravu a otevřenou komunikaci mezi zúčastněnými stranami. Není přitom nutné mít již jasnou představu o konkrétním řešení – mnozí naši klienti často ani neznají různé nástroje, které by pro jejich rodinnou situaci mohly být vhodné. Během našich konzultací všechny možnosti podrobně probereme a upozorníme na případná rizika. Díky propojení našich týmů specializovaných advokátů a daňových poradců jsme připraveni poskytnout vám komplexní podporu a najít optimální řešení, které bude odpovídat potřebám každé jednotlivé rodiny.

Martina Vaníčková
Junior Associate | Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář
Napište nám
Jan Najman
Legal Partner in charge | Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář
Domluvit online schůzku
Whistleblowing: přehledně o ochraně oznamovatelů
Prohlédnout e-book
Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram