Zde je nutno rozlišovat několik různých případů:
Zaměstnanec jeví známky nemoci (horečka, respirační problémy)
Projeví-li se u zaměstnance nákaza, resp. některé její příznaky, je jak z pohledu pracovněprávních předpisů, tak i z pohledu předpisů o ochraně veřejného zdraví, zaměstnanec povinen telefonicky kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, případně krajskou hygienickou stanici, a domluvit s nimi další postup. Zaměstnanec v takovém případě bude nejspíše uznán práce neschopným (v současnosti formou tzv. eNeschopenky) se všemi důsledky s tím spojenými. Tj. v prvních 14 dnech bude dostávat náhradu mzdy od zaměstnavatele a v případě dalšího trvání pracovní neschopnosti pak z dávek nemocenského pojištění, a to bez ohledu na to, zda se bude jednat o dotčený virus či jiné onemocnění.
Zaměstnanec nejeví známky nemoci, ale přicestoval z rizikových oblastí
Jestliže zaměstnanec nejeví příznaky nákazy, avšak přicestoval z rizikových oblastí, měl by v zájmu ochrany ostatních osob, vč. spolupracovníků, informovat svého zaměstnavatele a rovněž telefonicky kontaktovat ošetřujícího lékaře, případně krajskou hygienickou stanici. Je možné, že vzhledem k okolnostem bude zaměstnanci z opatrnosti nařízena karanténa (ve smyslu zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví). Karanténu nenařizuje nikdy zaměstnavatel, rozhodnutí o nařízení karantény vydává všeobecný praktický lékař či krajská hygienická stanice. Aktuálně rozhodují o karanténě praktičtí a dětští lékaři, a to na podnět hygienické stanice, popř. z vlastního rozhodnutí. Karanténa může být dle míry rizika nařízena buď jako ústavní nebo jako domácí.
Zaměstnanci pochopitelně nejsou povinni zaměstnavatele informovat, kde tráví svou dovolenou, případně víkendy či jiný volný čas. Zaměstnavatel by měl po zaměstnancích za současné situace požadovat (např. vydáním interního pokynu), aby mu s ohledem na výše uvedená ustanovení zákoníku práce hlásili, pokud budou své volno trávit v rizikových či koronavirem zasažených oblastech, a uložit jim povinnost se v takovém případě podrobit lékařskému vyšetření. I zaměstnanci by měli jednat odpovědně a zvážit cesty do takových oblastí a vždy by měli zaměstnavatele informovat, i když je k tomu přímo nevyzve. Z rozhodnutí vlády jsou v povinné čtrnáctidenní karanténě osoby, které se vrátily z Itálie. Stát zavedl plošné kontroly na vybraných hraničních přechodech.
Karanténa se pracovněprávně chová podobně jako dočasná pracovní neschopnost, tj. zaměstnanci po dobu jejího trvání náleží náhrada mzdy jako při nemoci. To bohužel znamená, že při obvyklé dvoutýdenní karanténě nese plné náklady zaměstnavatel. Na druhou stranu zaměstnanec musí při karanténě dodržovat podobný režim jako při nemoci a dodržování může být také kontrolováno.
Pokud by zaměstnanec po dohodě se zaměstnavatelem vykonával práci v průběhu trvání karantény (např. z domova), náležela by mu za vykonanou práci řádná mzda nebo plat, nikoliv tedy jejich náhrada nebo (následně) nemocenské dávky.
Zaměstnanec nejeví známky nemoci, ale přicestoval z oblastí, kde se koronavirus objevil
Situace, kdy se zaměstnanec vrátí z oblasti, která není státními úřady (dosud) označena za rizikovou, avšak koronavirus se zde již objevil, záleží na uvážení zaměstnavatele. Nicméně i zde je vhodné být obezřetný. Strany mohou pro tento případ sjednat, že zaměstnanec nebude po potřebnou dobu 14 dnů docházet na pracoviště, nýbrž bude vykonávat práci z jiného místa, nejčastěji v rámci tzv. home office. V zájmu ochrany ostatních zaměstnanců či dalších osob není vyloučena ani dohoda o poskytnutí placeného volna.
Zaměstnavatel tím předejde obavám kolegů zaměstnance z přenosu nákazy, které mohou mít významný vliv na pracovní morálku a výkonnost, a rovněž případnému rozšíření nákazy na širší pracovní kolektiv, případně rovněž na zákazníky a další osoby.
V rámci dohody o práci v rámci home office, případně o placeném volnu mohou strany sjednat konkrétní bližší podmínky, např. místo zaměstnancova působení během této doby, náplň jeho činnosti (která může být v dohodě i odlišná od obvyklé činnosti zaměstnance) a způsob kontroly či evidence výkonu práce.
Karanténa v zahraničí (např. hotel na Tenerife)
Jak by se posuzovala situace, kdy zaměstnance uzavřou v zahraničí do karantény v době čerpání jeho zákonné dovolené (jak se tomu stalo např. hostům v hotelu na Tenerife) a zaměstnanec se nebude moci po skončení dovolené vrátit do práce?
Pokud zaměstnanec uvázne v nucené karanténě v některém ze států Evropské unie či v zemi, s níž má ČR dohodu o zabezpečení, je tato situace shodná jako v případě karantény v České republice, jelikož pro ni platí jednotná evropská úprava. Zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy, pokud zašle zaměstnavateli potvrzení o nařízení karantény. Nicméně ta část karantény, která spadá do původně plánované doby dovolené, se považuje za dovolenou, jelikož karanténa na rozdíl od nemoci není důvodem pro přerušení dovolené. Jako pracovní neschopnost se tedy karanténa chová až po skončení plánované dovolené.
Může nastat i situace, kdy je karanténa nařízena v cizím státě mimo EU, s nímž nemá ČR dohodu o zabezpečení. Pokud zaměstnanec zaměstnavateli tuto skutečnost řádně, v souladu s interní praxí, oznámí, nebude se jednat o neomluvenou absenci, v jejímž důsledku by zaměstnavatel mohl ukončit pracovní poměr zaměstnance či zaměstnanec jinak sankcionovat. Z pohledu pracovního práva by se tato situace nejspíše posuzovala jako jiná důležitá osobní překážka v práci na straně zaměstnance.
Umožňují-li to povaha práce a technické vybavení na místě, nelze pochopitelně vyloučit, aby se strany dohodly na tom, že zaměstnanec bude pro zaměstnavatele vykonávat určitou pracovní činnost ze zahraniční karantény.