Aktualizováno 31. 8. 2023
Dne 28. června 2023 schválila vláda konsolidační balíček, který přináší významné změny v oblasti daní a pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. Konsolidační balíček prošel 14. července 2023 prvním čtením v Poslanecké sněmovně a nyní se jím budou zabývat rozpočtový výbor, ústavně právní výbor, hospodářský výbor a výbor pro sociální politiku. Začátkem září by mohlo proběhnout druhé čtení, které je určeno k načítání pozměňovacích návrhů.
Níže jsme pro vás shrnuli nejdůležitější změny, které by měly platit od 1. ledna 2024.
Daň z příjmů právnických osob
Zvýšení sazby daně
Dochází ke zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob z 19 % na 21 %. Změna bude platit pro všechna zdaňovací období započatá po 1. 1. 2024.
Dárky pro klienty
Po účinnosti novely nebude již možné poskytnout tiché víno jako daňově uznatelný reklamní nebo propagační předmět do 500 Kč. Tiché i šumivé víno darované klientovi bude tedy bez ohledu na jeho hodnotu vždy nedaňovým nákladem.
Firemní vozidla
Daňové odpisy ze vstupní ceny osobního vozidla nakoupeného pro firemní účely nad 2 mil. Kč budou daňově neúčinné. Stejně tak daňová zůstatková cena vozidla přesahující daný limit. V případě pořízení vozidla prostřednictvím finančního leasingu bude daňová uznatelnost leasingových splátek rovněž limitována, a to celkově i za jednotlivá zdaňovací období. Uvedená pravidla budou platit pro vozidla pořízená (resp. uvedená do užívání) po 1. 1. 2024.
Mimořádné odpisy
Současné znění ustanovení § 30a zákona o daních z příjmů umožňuje použít mimořádné odpisy pouze pro majetek pořízený (resp. uvedený do užívání) do 31. 12. 2023. Návrh novely možnost využití mimořádných odpisů nadále neprodlužuje. Výjimkou jsou pouze bezemisní vozidla, u kterých bude možné mimořádné odpisy uplatnit až do konce roku 2028 (tj. u vozidel uvedených do užívání od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2028). Stávající majetek, u něhož byly mimořádné odpisy již uplatněny, bude doodepsán dle dosavadních pravidel.
Daň z příjmů fyzických osob
Snížení hranice pro druhou sazbu daně
Hranice pro uplatnění druhé sazby daně (23 %) by se měla ze současného čtyřnásobku průměrné měsíční mzdy snížit na trojnásobek. Při současné výši průměrné mzdy 40 324 Kč by tak měl být 15% sazbou zdaněn příjem do výše 1 451 664 Kč (místo stávajících 1 935 552 Kč) a částka převyšující tuto hodnotu bude podléhat sazbě 23 %. V praxi tak poplatník, který bude mít za rok 2023 základ daně ve výši 2 000 000 Kč, odvede z částky 1 451 664 Kč daň ve výši 15 % a ze zbylých 548 336 Kč daň ve výši 23 %. Dojde tak ke zvýšení jeho daňového zatížení následovně:
Sazba daně 15 % 280 159 Kč 217 750 Kč Sazba daně 23 % 30 423 Kč 126 118 Kč Celková daňová povinnost 310 582 Kč 343 868 Kč Osvobození při prodeji cenných papírů či podílů
Nyní je příjem z prodeje cenných papírů osvobozen od daně, pokud příjem nepřesáhne 100 tis. Kč (hodnotový test), nebo pokud doba mezi prodejem a nabytím cenného papíru přesahuje 3 roky (časový test). V případě příjmů z prodeje podílů platí pro osvobození časový test 5 let. Nově bude příjem z takových prodejů osvobozen do výše 40 000 000 Kč na poplatníka za zdaňovací období, a nikoliv celý příjem jako doposud. Částka přesahující tento limit bude podléhat zdanění. Proti zdanitelnému příjmu bude možné uplatnit výdaje související s příjmem, který není od daně osvobozen, tj. pořizovací cenu, poplatky…
Zrušení a omezení některých daňových výhod
Součástí konsolidačního balíčku je i návrh na zrušení/omezení některých daňových výhod, tj. slev na dani a odpočtů od základu daně:
- Zrušení možnosti odpočtu příspěvku zaplaceného odborové organizaci.
- Zrušení možnosti odpočtu za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.
- Sleva na manžela/manželku, pokud roční příjem nepřesáhne částku 68 000 Kč, půjde nově uplatnit pouze u manžela či manželky žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti a pečující o dítě do 3 let věku.
- Zrušení slevy na dani pro studenta.
- Zrušení slevy za umístění dítěte do předškolního zařízení (školkovného).
Limit pro osvobození ostatních příjmů
V případě ostatních příjmů lze nově osvobodit příjmy do výše 50 000 Kč ročně. Toto platí pouze u stanovených druhů ostatních příjmů, jako např. příjmy z příležitostných činností, darů nebo příjmů z tombol a hazardních her.
Snížení sazby nepeněžního příjmu u firemních bezemisních vozidel
Výše měsíčního nepeněžního příjmu zaměstnance při používání vozidla pro soukromé i služební účely bude u bezemisních vozidel činit 0,25 % z jejich pořizovací ceny.
Odvody pojistného
Nemocenské pojištění na straně zaměstnance
Zavedeno by mělo být nemocenské pojištění srážené zaměstnancům, a to ve výši 0,6 % z hrubé mzdy. V současné době hradí nemocenské pojištění pouze zaměstnavatel. Pojistné na sociální zabezpečení na straně zaměstnance by tak nově bylo 7,1 % místo 6,5 %.
Omezení osvobození pojistného u zaměstnanců na DPP
Dle stávající úpravy nepodléhají příjmy z dohod o provedení práce do 10 000 Kč odvodům na pojistné. Nově by měla vzniknout účast na nemocenském pojištění v případě:
- práce u jednoho zaměstnavatele: ve výši 25 % průměrné mzdy,
- práce u více zaměstnavatelů: ve výši 40 % průměrné mzdy.
Při překročení tohoto limitu bude muset zaměstnavatel odvádět pojistné na sociální zabezpečení i zdravotní pojištění, pokud nesplní oznamovací povinnost vůči okresní správě sociálního zabezpečení. Zaměstnanci se stanou plátci pojistného v případě, kdy nesplní vůči zaměstnavateli oznamovací povinnost, zaměstnavatel vůči nim splnil oznamovací povinnost a jsou určeni plátcem rozhodnutím okresní správy sociálního zabezpečení.
Zvýšení odvodů pojistného u OSVČ
Novela dále navrhuje postupné zvyšování minimálního vyměřovacího základu pro odvody pojistného na sociální zabezpečení ze současných 25 % průměrné mzdy na 40 % průměrné mzdy. Dále se zvyšuje hranice základu daně pro výpočet odvodů pojistného ze stávajících 50 % na 55 % základu daně.
Společné pro daň z příjmů právnických i fyzických osob
Benefity a dary pro zaměstnance
[Aktualizace]:
Na jednání dne 23. 8. 2023 se shodla vláda na úpravě konsolidačního balíčku. Dle pozměňovacího návrhu se rozhodla zachovat osvobození nepeněžních příjmů na straně zaměstnanců. Osvobození na straně zaměstnance bude však omezeno limitem ve výši poloviny průměrné mzdy.
Podle důvodové zprávy je limit posuzován za celý kalendářní rok. Pro rok 2023 činí průměrná mzda 40 324 Kč. V takovém případě by limit pro rok 2023 představoval částku 20 162 Kč. Osvobození na straně zaměstnance do této částky by se posuzovalo u každého zaměstnavatele zvlášť, tj. pokud zaměstnanci je poskytováno nepeněžní plnění od více zaměstnavatelů současně, limit bude posuzován u každého samostatně. Je-li nepeněžní plnění poskytováno i rodinným příslušníkům, bude platit stejný limit. Za příjem zaměstnance bude považována částka, která by stanovený limit přesahovala.
V souvislosti s touto změnou je navrhována úprava daňové neuznatelnosti na straně zaměstnavatele. Daňová neuznatelnost na straně zaměstnavatele bude nově navázána na osvobození na straně zaměstnance – tj. výdaje na nepeněžní plnění budou vždy daňově neuznatelné, budou-li současně osvobozeny na straně zaměstnance.
Pokud bude tento návrh schválen, stanovený limit se uplatní od 1. 1. 2024. Průměrnou mzdu stanoví vláda Nařízením a aktuální výši průměrné mzdy na rok 2024 momentálně není známa. Další jednání vlády by se mělo uskutečnit 5. září. Vývoj konsolidačního balíčku budeme nadále sledovat a o případných změnách vás budeme informovat.
[Původní návrh]:
Nepeněžní benefity v oblasti kultury, vzdělávání, pořízení služeb a zboží od zdravotnických zařízení, rekreací a zájezdů atd., které jsou poskytovány zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinným příslušníkům, jsou dle stávající legislativy osvobozeny od daně na straně zaměstnance. Tyto nepeněžní benefity budou nově podléhat dani z příjmů a pojistnému na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Dále se zruší osvobození darů do 2 000 Kč poskytovaných dle FKSP (fond kulturních a sociálních potřeb).
Na druhou stranu bude možné náklady spojené s těmito plněními považovat za daňově uznatelný náklad zaměstnavatele, bude-li nárok na ně vyplývat z pracovní smlouvy, interní směrnice apod.
Pokud zaměstnanec např. obdrží formou cafeterie body v hodnotě 10 000 Kč, zaměstnanci bude sraženo 15/23 % záloha na daň a 11,6 % na pojistném. Zaměstnavatel uhradí 33,8 % na pojistném a náklad bude daňově uznatelný.
Sjednocení daňového režimu stravenek a stravenkového paušálu
Režim osvobození u stravenkového paušálu bude nově platný i pro stravování poskytované nepeněžní formou (stravenky, závodní stravování). Nebude tak již daňově výhodné poskytování nadlimitních stravenek. U obou forem příspěvků na stravování zaměstnanců bude osvobození možné do 70 % horní hranice stravného při pracovní cestě 5-12 hodin. Pro osvobození na straně zaměstnance bude také doplněna podmínka přítomnosti zaměstnance v práci, která trvá alespoň 3 hodiny (doposud tato podmínka byla pouze u daňové uznatelnosti na straně zaměstnavatele).
Na straně zaměstnavatele bude stejně jako v případě nepeněžních benefitů záviset daňová uznatelnost příspěvků na stravování na existenci nároku zaměstnance vyplývajícího z pracovní či kolektivní smlouvy, interní směrnice nebo jiného vnitřního předpisu.
Dary
Novela prodlužuje dosavadní úpravu ohledně darů a dalších forem pomoci poskytované v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině i na rok 2023.
Současně dochází k prodloužení možnosti uplatnění limitu 30 % daňového odpočtu v případě darů (nejen na podporu Ukrajiny, ale i jiné účely) poskytnutých v průběhu roku 2023.
Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí
Oznamovací povinnost plátce se nově bude vztahovat pouze na příjmy plynoucí daňovému nerezidentovi ze zdrojů na území České republiky, z nichž byla daň vybrána srážkou. Výjimku představují jen příjmy z podílu na zisku nebo příjmy z licenčních poplatků. U těchto příjmů je povinnost oznamovat zachována, ačkoliv jsou od daně osvobozeny nebo na základě mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění nepodléhají zdanění v České republice. To platí bez ohledu na jejich výši, neboť dochází ke zrušení aktuálního limitu 300 tisíc Kč umožňujícího výjimky z oznamovací povinnosti.
Dle přechodných ustanovení je možné v případě osvobozených nebo nezahrnovaných příjmů, u nichž by povinnost vybrat nebo srazit daň vznikla v průběhu roku 2023, použít již novou úpravu.
Daň z přidané hodnoty
Změny v sazbách daně
V oblasti DPH přináší konsolidační balíček změnu zejména v sazbách daně. Místo současných tří sazeb by nově měly být sazby pouze dvě, a to základní (21 %) a snížená (12 %). V návaznosti se také mění přílohy k zákonu o DPH a dochází k přesunu některých položek zboží a služeb do jiné sazby daně.
Poměrně zásadní změnou projdou stravovací služby. Ty sice budou nadále podléhat snížené sazbě daně, avšak s výjimkou podávání nápojů jiných než pitné vody. Veškeré nápoje podávané v restauracích (kromě pitné vody) tedy budou podléhat základní sazbě daně. Nápoje vypadly i ze snížené sazby obecně a od roku 2024 proto budou podléhat základní sazbě daně.
Do základní sazby daně se od nového roku přesunou také např. řezané květiny nebo palivové dřevo. Ze služeb pak zejména sběr a přeprava komunálního odpadu, opravy obuvi, oděvů i jízdních kol, anebo např. kadeřnické a holičské služby.
Osvobození prodeje a půjčování knih
Novinkou je aplikace osvobození na prodej a půjčování knih. Osvobození se bude vztahovat jak na knihy tištěné, tak i na knihy na jiném fyzickém nosiči (např. CD) nebo v elektronické podobě včetně audioknih.
Spotřební a energetické daně
Nová daň z ostatních tabákových výrobků
V oblasti spotřebních daní se zákonodárci snažili identifikovat co nejvíce zdraví škodlivých produktů. Nově se tak zavádí daň z ostatních tabákových výrobků, kterými jsou např. šňupací a žvýkací tabák, a z výrobků souvisejících s tabákovými výrobky, např. e-cigarety nebo nikotinové sáčky. Na tyto výrobky se pak budou vztahovat obdobná opatření jako třeba u cigaret, a to včetně značení tabákovou nálepkou.
Sazby daně
Daň z lihu, cigaret, tabáku a doutníků se pro rok 2024 zvyšuje o 10 %. Naopak sazba daně u tabáku do vodních dýmek bude mírně snížena.
Zvýšení zajištění u daně z lihu
Novela dále zvyšuje hodnotu zajištění daně z lihu pro provozovatele jednoho daňového skladu o 10 mil. Kč a pro provozovatele více daňových skladů o 30 mil. Kč.
Zrušení osvobození
Zásadní změnou je zrušení osvobození minerálních olejů používaných pro metalurgické a mineralogické procesy. Zrušení tohoto osvobození se uplatní také na elektřinu, plyn a pevná paliva.
Daň z nemovitosti
Zvýšení daňové povinnosti
V rámci konsolidace veřejných rozpočtů navrhuje novela zvýšení sazeb daně z nemovitých věcí až na dvojnásobek. Část daňové povinnost odpovídající sazbě daně před aplikací místního koeficientu by představovala státní daň plynoucí plně do státního rozpočtu. Obecním rozpočtům pak připadne inkaso ve formě místní daně určené místním koeficientem. Výše místního koeficientu nadále zůstává v kompetenci obcí a jeho výše může dosahovat až pětinásobku státní části daně.
Inflační koeficient
Počínaje rokem 2025 by mělo docházet k automatické valorizaci daňové povinnosti prostřednictvím inflačního koeficientu. Růst inflačního koeficientu bude v zákoně zastropován, aby jeho výše nevzrostla o více než pětinu aktuální hodnoty. V případě deflace ke snížení koeficientu nedojde. Inflační koeficient nebude uplatněn u daně ze zemědělských pozemků, neboť zde je již vliv inflace reflektován prostřednictvím průměrné ceny pozemků stanovených vyhláškou.
S vašimi daněmi vám rádi pomůžeme. Neváhejte se obrátit na náš tým daňových poradců.
E-mail: magdalena.hoang@accace.com
Telefon: +420 222 753 480
E-mail: marcela.hynarova@accace.com
Telefon: +420 222 753 480
E-mail: lan.mai@accace.com
Telefon: +420 222 753 480
Daňové poradenství & hotline | Daňová přiznání a jiné zákonné povinnosti | Mezinárodní daňové poradenství | Daň z příjmů fyzických osob | Mezinárodní vysílání zaměstnanců a zaměstnávání cizinců | Převodní ceny | Procesní zastupování | Transakční poradenství | Online poradenský portál | Odborná daňová, právní a finanční školení
Naše služby si můžete jednoduše objednat také prostřednictvím e-shopu: