Zpět na novinky
E-commerce v České republice
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar

Náhrada mzdy za dovolenou jako způsobilý náklad na výzkum a vývoj

13. prosince 2019

ejvyšší správní soud vydal dne 10. prosince 2019 dlouho očekávané rozhodnutí, kde se jako jedna z námitek řešila uplatnitelnost náhrady mzdy za dovolenou jako nákladu na podporu výzkumu a vývoje dle § 34 zákona o daních z příjmů.

Odvolací finanční ředitelství hájilo dosavadní praxi finančních úřadů, která do nákladů na podporu výzkumu a vývoje neumožňovala zahrnout (uplatnit) náhradu mzdy za dovolenou, neboť ta není přímo spjatá s výkonem vývojově výzkumné činnosti (na dovolené přeci zaměstnanec nepracuje).

Nejvyšší správní soud tuto argumentaci odmítl.

Náklad z titulu nároku na dovolenou je stanoven zákonem za práci, nikoliv za nepřítomnost v práci či zotavování se. Fakticky nejde o nic jiného než rozložení úhrady ceny práce v čase. Takto nastavená výplata mzdy zaručuje zaměstnanci pravidelnost a stabilitu příjmu.

Stěžejní pro samotný výzkum a vývoj je jeho realizace prováděná kvalifikovanými zaměstnanci. Soud proto neshledal žádný důvod, proč by personální náklady uznatelné dle § 24 zákona o daních z příjmů neměly být uznatelné i dle § 34 téhož zákona.

Nejvyšší správní soud tak potvrdil letitý názor daňových poradců, že náhrady mzdy za dovolenou jsou uplatnitelné v rámci odčitatelné položky na výzkum a vývoj.

Proč využít daňové odpočty na VaV?

Způsobilé náklady si poplatník může odečíst od základu daně dvakrát: jednou jako účetní náklad a podruhé jako zvláštní odčitatelnou položku.

Daňový odpočet mohou využít všechny společnosti, které splňují zákonné podmínky. Neváhejte nás proto kontaktovat, velmi rádi vám s uplatněním odpočtu na výzkum a vývoj a přípravou všech potřebných dokumentů pomůžeme.

E-commerce v České republice
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram