Česká republika uzavřela s účinností od 1. března 2023 nové rámcové dohody s Německem a Rakouskem. Dle dohody může být zaměstnanec při práci na dálku nadále přihlášen k odvodům sociálního pojistného ve státě sídla zaměstnavatele.
Zaměstnanec ovšem musí splnit následující podmínky:
- Práce na dálku musí být vykonávána ve státě bydliště (práce tedy nesmí být vykonávána jinde než v ČR a DE nebo v ČR a AT).
- Práce ve státě bydliště musí být vykonávána v rozsahu 25 až 40 % celkové pracovní doby (tedy maximálně 2 dny v týdnu při plném pracovním úvazku).
- Zaměstnanec musí mít jen jednoho zaměstnavatele (režim nemohou využít OSVČ).
- Práce na dálku odpovídá práci v sídle zaměstnavatele a je vykonávána pomocí informačních technologií.

Pokud zaměstnanec podmínky splní, smí požádat o výjimku dle Rámcové dohody ve státě sídla zaměstnavatele. Relevantní úřad následně vystaví formulář A1, který potvrdí stát příslušnosti k právním předpisům. Platnost formuláře je maximálně 2 roky a žádat lze o něj opakovaně.
Naopak pokud zaměstnanec podmínky rámcové smlouvy nesplní, musí zažádat o výjimku dle čl. 16/1 nařízení ES č. 883/2004. V tomto případě již není výjimka udělena automaticky, nýbrž musí být schválena institucemi obou členských států, což je časově velmi náročné.
Podobné rámcové smlouvy s dalšími členskými státy zatím uzavřeny nebyly. Evropská komise ovšem zveřejnila návrh nové rámcové smlouvy, která by měla vejít v platnost 1. července 2023. Dle návrhu by ve státě sídla zaměstnavatele mohli být i nadále pojištěni zaměstnanci, kteří ve státě bydliště pracují méně než 50 % času.
Vývoj v této oblasti budeme nadále sledovat a informovat vás o souvisejících novinkách.
E-mail: lucie.zemanova@accace.com
Telefon: +420 222 753 480