Zpět na novinky
Mailchimp - subscribe form sidebar

Přerušení Smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Běloruskem

22. července 2024

Týká se: Mezinárodní zdanění

Již dříve jsme vás informovali o dopadech přerušení některých článků Mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Ruskou federací – podrobněji zde o přerušení a o zdanění příjmů. Dne 14. května 2024 vydalo Ministerstvo zahraničních věcí sdělení, ve kterém oznámilo přerušení provádění článků 10, 11 a 13 Smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Běloruskou republikou (dále jen „Smlouva“) po období od 1. června 2024 do 31. prosince 2026.

Následně byla finanční správou rovněž vydána informace, která blíže vysvětluje, jak prakticky postupovat při zdanění příjmů plynoucích z / do Běloruska v důsledku přerušení dotčených článků. V této informaci jsou popsány obdobné principy zdanění, které již byly finanční správou představeny pro účely přerušení některých článků Smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Ruskou federací. Níže tedy shrnujeme pro zopakování pouze základní principy:

Příjmy z ČR plynoucí běloruským rezidentům

  • Pokud dle zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) vznikne českému plátci povinnost srazit nebo zajistit daň v období od 1. června 2024 do 31. prosince 2026, postupuje pouze dle české legislativy.
  • U těchto příjmů nelze zamezit dvojímu zdanění dle Smlouvy.
  • Aplikuje se 15% sazba (prozatím Bělorusko nepatří mezi státy, vůči jehož rezidentům je uplatněna 35% zvláštní sazba daně).

Příjmy z Běloruska plynoucí českým rezidentům

  • Pokud se jedná o příjem za období od 1. června 2024 do 31. prosince 2026, který podléhá zdanění v Bělorusku, aplikují se na něj výhradně běloruské daňové předpisy a ustanovení Smlouvy se nepoužijí.
  • Pokud se jedná o příjem za období od 1. června 2024 do 31. prosince 2026, který plyne českému daňovému rezidentovi, je povinen jej zdanit v souladu se ZDP. Ustanovení Smlouvy zamezující dvojí zdanění nelze využít.
  • Informace dále poskytuje praktický návod, jak určit rozhodný okamžik, na základě kterého poplatník zjistí, zda daný příjem spadá do období od 1. června 2024 do 31. prosince 2026. Klíčové přitom je, jde-li o jednorázový příjem (např. podíl na zisku, licenční poplatky, příjem ze zaměstnání), nebo postupně nabíhající příjem (např. úrok z dluhového instrumentu).
Mailchimp - subscribe form sidebar
map-markercrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram