Zpět na novinky
Mailchimp - subscribe form sidebar

Novinky v hlášení Intrastat pro rok 2024

22. ledna 2024

Důležitý termín: 1.1.2024

Týká se: Intrastat

Český statistický úřad vydal novou příručku k Intrastatu pro rok 2024, která je aktualizovanou verzí příručky pro rok 2023. Dokument má společnostem napomoci ke správnému vykazování údajů v hlášení Intrastat. Nová příručka je volně dostupná ke stažení na stránkách ČSÚ.

Nejpodstatnější změnou je navýšení prahů pro vykazování. Limit pro registraci a povinné vykazování byl navýšen z 12 mil. Kč na 15 mil. Kč pro vyvezené nebo dovezené zboží z jiných členských států EU. Dále byl navýšen limit pro podání zjednodušeného hlášení. To budou nově moci podávat společnosti s hodnotou dovozu nebo vývozu zboží až do výše 30 mil. Kč. Dosud byla hranice stanovena na 20 mil. Kč.

Dále příručka upravuje způsob vykazování licence dodávané spolu se zbožím (nejčastěji softwarem). V případě, kdy je licence dodávána přímo se zbožím, má být hodnota zboží navýšena o hodnotu poskytované licence. Pokud je ovšem licence dodávána až se zpožděním, hodnota zboží se nenavyšuje.

Nově upravuje příručka i tankování paliva do osobních i nákladních automobilů. Říká, že tankování přímo do nádrže automobilu vykazování nepodléhá, zatímco dovoz nebo vývoz paliva jiným způsobem (např. v cisternách) by vykazován být měl.

Součástí příručky je nově i úprava povinnosti vykazování změny cen zboží vycházející z úpravy převodních cen. Dle ČSÚ dobropisy nebo vrubopisy nemusí být vykazovány v případě, kdy dochází k úpravě cen typicky jednou částkou na konci období tak, aby daná společnost ve skupině dosáhla požadované ziskovosti (v praxi nazývané transfer pricing adjustment).

Dokument dále obsahuje drobnější změny, které se týkají například upřesnění použití kódu povahy transakce u prodeje zboží na dálku nebo pravidel pro vykázání DIČ obchodního partnera.

V případě dotazů souvisejících s hlášením Intrastat nás neváhejte kontaktovat.

Mailchimp - subscribe form sidebar
map-markercalendar-fullsynccrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram