ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Rádi bychom shrnuli základní principy určení příslušnosti k sociálnímu a zdravotnímu pojištění („SPZP“) při výkonu práce na území jiného členského státu a neoficiální změnu přístupu České správy sociálního zabezpečení („ČSSZ“), který jsme v této oblasti v poslední době zaznamenali.
Oblast SPZP je v Evropské unii harmonizována právními předpisy evropského společenství 1. Základním uplatňovaným pravidlem je princip „pay where you work“, tj. příspěvky na SPZP by měly být odváděny v té zemi, kde je činnost vykonávána (bez ohledu na délku). Z tohoto základního pravidla je možné požádat o výjimku; v případě, že činnost na území druhého státu nepřekročí 24 měsíců, je tato výjimka udělována automaticky (potvrzeno tzv. formulářem A1).
Dle dosavadní praxe se o formulář A1 nežádalo v případech krátkodobých pracovních cest ve formě účastí zaměstnanců na školení, veletrhu či teambuildingu v zahraničí. Tento postup potvrzovala i ČSSZ, která na svých webových stránkách uvádí, že „Ze zkušeností vyplývá, že v případě krátkodobých zahraničních služebních cest typu obchodní jednání, účast na konferenci, návštěva nebo účast na veletrhu či školení, kdy pracovník bude pobývat v jiném členském státě velmi krátkou dobu (zpravidla do jednoho týdne), není v zásadě nutné potvrzení o příslušnosti vystavovat.“
Jednalo se o praktický přístup, který zohledňoval administrativní náročnost vyřizování formuláře A1. Tento postup nicméně neměl oporu ani v lokální, ani v evropské legislativě.
V poslední době jsme se setkali s neoficiální informací ČSSZ, že v důsledku zpřísnění kontrol v oblasti vysílání zaměstnanců v jiných členských státech dochází ke změně postoje ČSSZ. Nově bude možné o formulář A1 žádat v případě jakéhokoliv vyslání do zahraničí bez ohledu na délku pobytu (stejný přístup je dle našich zkušeností aplikován např. na Slovensku).
V jakých situacích tedy můžete (a je doporučováno) o formulář A1 žádat? Jedná se například:
Absencí formuláře A1 se zahraniční společnost, k níž byl zaměstnanec vyslán, vystavuje riziku pokut (za nelegální zaměstnání, neodvedení příspěvků na SPZP).
Aplikace tohoto „nového“ přístupu v praxi bude rovněž záviset na flexibilitě ČSSZ. V současné době jsou žádosti o certifikát A1 vyřizovány ve lhůtě cca 30 dnů, přičemž zaměstnanci mohou být vysláni na zahraniční pracovní cestu ze dne na den. Z tohoto důvodu doporučujeme, aby měl zaměstnanec při vyslání do zahraničí k dispozici alespoň orazítkovanou kopii podané žádosti o formulář A1.
O dalším vývoji této problematiky vás budeme informovat.
________________________________
1 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systému sociálního zabezpečení a (ES) č. 987/2009, kterým se provádí nařízení (ES) č. 883/2004.
Daňové poradenství | Daň z příjmů právnických osob | DPH poradenství | Mezinárodní daňové poradenství | Daň z příjmů fyzických osob | Mezinárodní vysílání zaměstnanců a zaměstnávání cizinců | Převodní ceny | Spotřební a energetické daně |Procesní zastupování | Transakční poradenství | Online poradenský portál | Odborná daňová, právní a finanční školení
Naše služby si můžete jednoduše objednat také prostřednictvím e-shopu: