Upozornění na podvodné pracovní nabídky >> Společnost Accace nenabírá nové zaměstnance přes Telegram, WhatsApp, ani jiné podobné kanály. Všechny nabídky práce najdete výhradně na oficiálních platformách (webové stránky Accace, Jobs, Juristic, profily Accace na sociálních sítích LinkedIn, Facebook, Instagram).
Zpět na novinky
Zaměstnanecké benefity a zdanění zaměstnanců
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar

Změna přístupu ČSSZ k vydávání formulářů A1

17. ledna 2018

Rádi bychom shrnuli základní principy určení příslušnosti k sociálnímu a zdravotnímu pojištění („SPZP“) při výkonu práce na území jiného členského státu a neoficiální změnu přístupu České správy sociálního zabezpečení („ČSSZ“), který jsme v této oblasti v poslední době zaznamenali.

Oblast SPZP je v Evropské unii harmonizována právními předpisy evropského společenství 1. Základním uplatňovaným pravidlem je princip „pay where you work“, tj. příspěvky na SPZP by měly být odváděny v té zemi, kde je činnost vykonávána (bez ohledu na délku). Z tohoto základního pravidla je možné požádat o výjimku; v případě, že činnost na území druhého státu nepřekročí 24 měsíců, je tato výjimka udělována automaticky (potvrzeno tzv. formulářem A1).

Dle dosavadní praxe se o formulář A1 nežádalo v případech krátkodobých pracovních cest ve formě účastí zaměstnanců na školení, veletrhu či teambuildingu v zahraničí. Tento postup potvrzovala i ČSSZ, která na svých webových stránkách uvádí, že „Ze zkušeností vyplývá, že v případě krátkodobých zahraničních služebních cest typu obchodní jednání, účast na konferenci, návštěva nebo účast na veletrhu či školení, kdy pracovník bude pobývat v jiném členském státě velmi krátkou dobu (zpravidla do jednoho týdne), není v zásadě nutné potvrzení o příslušnosti vystavovat.“

Jednalo se o praktický přístup, který zohledňoval administrativní náročnost vyřizování formuláře A1. Tento postup nicméně neměl oporu ani v lokální, ani v evropské legislativě.

V poslední době jsme se setkali s neoficiální informací ČSSZ, že v důsledku zpřísnění kontrol v oblasti vysílání zaměstnanců v jiných členských státech dochází ke změně postoje ČSSZ. Nově bude možné o formulář A1 žádat v případě jakéhokoliv vyslání do zahraničí bez ohledu na délku pobytu (stejný přístup je dle našich zkušeností aplikován např. na Slovensku).

V jakých situacích tedy můžete (a je doporučováno) o formulář A1 žádat? Jedná se například:

  • Dočasné přidělení zaměstnance k zaměstnavateli se sídlem v jiném členském státě;
  • Vyslání na zahraniční pracovní cestu za účelem výkonu práce;
  • Účast na zahraniční konferenci či školení;
  • Účast na mezinárodním teambuildingu.

Absencí formuláře A1 se zahraniční společnost, k níž byl zaměstnanec vyslán, vystavuje riziku pokut (za nelegální zaměstnání, neodvedení příspěvků na SPZP).

Aplikace tohoto „nového“ přístupu v praxi bude rovněž záviset na flexibilitě ČSSZ. V současné době jsou žádosti o certifikát A1 vyřizovány ve lhůtě cca 30 dnů, přičemž zaměstnanci mohou být vysláni na zahraniční pracovní cestu ze dne na den. Z tohoto důvodu doporučujeme, aby měl zaměstnanec při vyslání do zahraničí k dispozici alespoň orazítkovanou kopii podané žádosti o ­formulář A1.

O dalším vývoji této problematiky vás budeme informovat.

________________________________

1 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systému sociálního zabezpečení a (ES) č. 987/2009, kterým se provádí nařízení (ES) č. 883/2004.

Kateřina Hrůzová
Tax Director | Accace s.r.o.
Domluvit online schůzku
Zaměstnanecké benefity a zdanění zaměstnanců
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram