Zpět na novinky
Novela zákoníku práce
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar

O ošetřovné a další dávky nemocenského pojištění lze žádat elektronicky | News Flash

20. března 2020

S ohledem na aktuální situaci epidemie koronaviru řešíme zvýšené množství žádostí o dávky nemocenského pojištění.

Rádi bychom upozornili, že žádosti o ošetřovné, nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství a další podobné dávky můžou zaměstnanci zaměstnavatelům doručovat elektronicky, Česká správa sociálního zabezpečení to pojištěncům sama doporučuje.

Stáhnout článek jako PDF

„Žádosti o dávky nemocenského pojištění nemusí s ohledem na stávající mimořádnou situaci pojištěnci nosit zaměstnavateli ani na poštu, stačí je jen naskenovat a zaslat zaměstnavateli e-mailem,“ uvádí se v doporučení ČSSZ.

Elektronicky lze vyřídit všechna podání, která se týkají všech dávek nemocenského pojištění, a to i bez elektronického podpisu pojištěnce:

  • ošetřovné
  • nemocenské
  • peněžitá pomoc v mateřství
  • otcovská
  • dlouhodobé ošetřovné
  • vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Postup je následující:

Zaměstnanec vyplní formulář všemi relevantními informacemi, podepíše jej, naskenuje, případně vyfotí, a pošle soubor, ideálně v PDF formátu, e-mailem zaměstnavateli (případně externímu zpracovateli mezd). Elektronicky doručený tiskopis předává zaměstnavatel spolu s podklady pro výpočet dávky příslušné OSSZ.

Elektronický podpis zaměstnance se nevyžaduje, elektronicky ověřeným způsobem musí při podání vůči OSSZ za stávající situace komunikovat pouze zaměstnavatel.

Ošetřovné na přelomu měsíce

Nejčastěji žádanou dávkou nemocenského pojištění je v současnosti ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školy. Objevují se dotazy, jak řešit konec měsíce v případě, že je na ošetřovném uvedeno trvání do odvolání. Naše doporučení je následující:

  1. V bodu B. žadatel o dávku vyplní např.: O ošetřovné žádám od 13.3.2020. Vyplní všechny další údaje. Zaměstnanec poté tiskopis naskenuje svému zaměstnavateli.
  2. Zaměstnavatel doplní do Záznamu zaměstnavatele informaci – Nenastoupil, trvá péče o dítě. Dále doplní název a adresu zaměstnavatele.
  3. Jakmile se školy znovu otevřou, zaměstnanci by zaměstnavateli/zpracovateli mezd měli zaslat originály žádostí o ošetřovné, kde bude v části B doplněno, do kdy zaměstnanec čerpal ošetřovné.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Novela zákoníku práce
Dočtete se v e-booku
Mailchimp - subscribe form sidebar
downloadcrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram