Zpět na novinky
Mailchimp - subscribe form sidebar

Jednou za čas se zastavit a pomoci jiným | Rozhovor

27. června 2019
Tento článek je dostupný také v
angličtině

Každým rokem v létě se na jeden týden sjede 150 mladých dobrovolníků ve vesnicích a městečkách českého pohraničí, aby pomáhali místním obyvatelům.  Přiloží ruce k práci ve stodole, doma, na zahradě. Ve svém volném čase, bez nároku na finanční odměnu.

Jedním z dobrovolníků je po několik let i Kristýna Špaňhelová z českého payroll týmu Accace. Její nadšení je nakažlivé natolik, že jsme se v Accace rozhodli podporovat každoroční dobrovolnickou brigádu SummerJob také finančním darem.

Proč Kristýna tak ráda mění pohodlnou židli v klimatizované kanceláři za týden dřiny na venkově? Přečtěte si následující rozhovor.

Jsi pravidelnou účastnicí SummerJobu. Jak ses k tomu dostala a proč ses rozhodla trávit dovolenou právě tímto způsobem?

SummerJob (SMJ) začali organizovat starší sourozenci mých kamarádů a parta kolem nich, takže bylo „přirozené“ se alespoň ze zvědavosti akce také zúčastnit. Hodně mě to chytlo, protože pocit z pomoci druhému, vlastně nenásilným způsobem společné práce, je k nezaplacení. Týden dovolené se absolutně vyplatí, vypnu hlavu, unavím se jiným způsobem, než je koukání do počítače. A po každém týdnu odjíždím neskutečně nabitá pozitivní energií. Zároveň přiznávám, že se hodí mít 1 den dovolené ještě po SMJ, aby člověk dospal (na měkké posteli :-)).

Jezdíš každý rok? Pokolikáté už se vlastně účastníš?

První dva ročníky mi nevyšly, ale od třetího jezdím již každý rok. Letos organizujeme 10. ročník projektu, pro mě je to osmá účast v řadě.

Jak vypadá obvyklý den na SummerJobu?

Začínáme společnou snídaní, při které se řekne motto na den, ať jsme jako velká skupina (150 účastníků) na podobné vlně. Poté se rozdělíme do jobů, tzn dozvíme se, jak je rozdělená práce na daný den. Kdo kam jede, v jaké skupině, kdo bere auto, co se bude dít (štípání dřeva, vymalování domu, cokoliv potřebného). Pracuje se do 16-17h, následuje večeře. Večer pak účastníky i místní obyvatele zveme na námi připravený kulturní program, kdy přivezeme koncert, divadelní představení, hosta na diskusi/besedu či organizujeme fotbalové utkání a tancovačku.

Co se Ti na celé akci nejvíc líbí?

To, že se různorodá banda vzájemně si cizích lidí z celé ČR a Slovenska dostane velice rychle na stejnou vlnu, jede pomáhat, nic za to nechce a ještě se zvládne celý týden usmívat. Zní to jako kýč, ale je to holý fakt.

Ještě o kousek víc spokojená jsem od doby, co jsem v přípravném týmu a mohu se podílet na zajištění toho, aby účastníci přijeli na připravené místo, kde organizačně nemusí vůbec nic řešit a jediná věc, která je může naštvat je to, když musí čekat u příliš pěnivého piva na pípě 🙂

Doporučila bys účast i ostatním kolegům?

Určitě ano. Přijde mi důležité se jednou za čas zastavit a pomoci druhým. SMJ je forma, jak to udělat nenásilně, poznat nové lidi, i si užít každovečerní kulturní programy.

Více informací o dobrovolnické brigádě, možnosti, jak se na ni přihlásit, nebo ji jinak podpořit, najdete na webu SummerJob.

Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram