Zpět na novinky
Mailchimp - subscribe form sidebar

Accace mění vedení: Rozhovor s bývalým a novou CEO

10. března 2020
Tento článek je dostupný také v
angličtiněslovenštiněmaďarštině
rumunštině

Jiří Majer has handed over the CEO role to his long-time colleague, Mihaela Pašek-Virlan. Over the past 13 years, Jiří has led Accace’s evolution from a regional services provider to a company with more than 600 employees. Global coverage has also expanded, next-gen BPO solutions have been put into place and contracts have been signed with some of the world’s largest and most demanding brands.

Část I: Jiří

Založil jsi svou vlastní firmu hned po studiích a od té doby stále podnikáš. Jak začátky podnikání ovlivnily tvůj život a jaký se z tebe stal člověk?

Řekl bych, že není lepší škola než začínat s podnikáním od píky. Když se podívám zpátky, byl to velký krok do neznáma – začínali jsme s prázdnýma rukama i kapsami. Dodnes si vybavuji první měsíce a roky, kdy jsme si všechno dělali sami, včetně přestavby a zařízení naší první kanceláře. Byl jsem elektrikář, instalatér, uklízeč, obchodník, sekretářka, účetní, projektový manažer, daňový poradce, ajťák, fakturant – každý den někdo jiný! Právě tyto časy mě naučily přizpůsobit se a zdokonalit se v každé činnosti. Díky této zkušenosti jsem nejen pochopil, jak rozběhnout firmu, ale také díky ní dokážu ocenit všechna povolání a práci, kterou lidé odvádějí.

Co tě naučila pozice CEO ve vlastní společnosti? Co je podle tebe na této pozici nejlepší a co nejhorší?

Když řídíte vlastní firmu, není kam se schovat. Není komu plakat na rameni, nenabízí se žádná pomocná ruka. Musíte sami převzít zodpovědnost a hledat vlastní řešení složitých situací. Být CEO je tvrdá práce – a není to jen proto, že vám zabere spoustu času. Pro mě bylo vždy nejobtížnější učinit konečné rozhodnutí. V obtížnějších obdobích mi hlavou stále běžely otázky: Co když velký zákazník nezaplatí včas a my nebudeme mít na výplaty? Co když klientovi, který má potíže, poradíme špatně? Co když naše nové řešení nebude fungovat? Co když náš nový kolega není tak dobrý, jak se zdá? Takových „co když“ bylo mnoho. Naučil jsem se, že zvládnout se to dá jedině tehdy, když je člověk zdravý, udržuje si pozitivní náhled a důvěřuje svým nejbližším – jak doma, tak v práci. Jsem šťastný, že mám kolem sebe lidi, na které se můžu spolehnout.

Jaké byly klíčové momenty ve vývoji firemní kultury, způsobu řízení, růstu, otázce lidských zdrojů a sociální zodpovědnosti?

Jeden z těchto momentů přišel před pár lety. Po mnoha letech podnikání jsem byl vyhořelý a práce mě nebavila. Vzal jsem si volno, abych odpočíval, dobil baterky a mohl pokračovat. Ale k mému velkému překvapení to nefungovalo! Uvědomil jsem si, že důvod, proč si nemůžu užívat řízení Accace, je ten, že v tom nevidím smysl. Ve stejné době jsem došel k závěru, že byznys je zodpovědný za spoustu světových problémů – ničení životního prostředí, korupce, vymývání mozků, ignorování chudoby a poměřování úspěchu penězi a majetkem. Chci strávit život jako bezohledný byznysmen, nebo chci pomáhat tam, kde je potřeba? Dokonce jsem uvažoval, že bych začal od začátku v úplně jiném oboru, kde by mi to dávalo smysl – třeba ve vzdělávání nebo ochraně životního prostředí. Byl jsem doslova jeden podpis od prodeje Accace.

Naštěstí jsem si uvědomil klíčovou věc: Pokud věřím, že podnikání by mělo nést zodpovědnost za tolik problémů kolem nás, co je ten správný krok? Prodat firmu a opustit „špinavý dvoreček“ s balíkem peněz a být finančně zajištěný? Začít kázat ostatním o tom, jak je podnikání špatné a jak potřebuje změnit? Nebo zůstat a pokusit se o změnu zevnitř? Jak už víte, rozhodl jsem se pro druhou možnost. Chtěl jsem, aby se Accace stal společností se silným důrazem na hodnoty, aby ukázal, že skutečným posláním podnikání je dělat svět lepším místem pro všechny ze světa byznysu i mimo něj. Myslím, že jsem našel ten pravý smysl a každý den mě to povznáší. Doufám, že to k Accace přitáhne další lidi se stejným vnímáním.

Jaká nejzávažnější podnikatelská rozhodnutí jsi během těch let musel učinit?

Jedno přišlo jen pár let po založení Accace. Ze Slovenska jsme rychle expandovali a otevřeli pobočky v Rumunsku, na Ukrajině, v Česku, Maďarsku a Polsku. Dařilo se nám, investoři proudili do střední a východní Evropy. Kdo v těch dobách uměl anglicky a měl povědomí o účetnictví, daních a právu, měl úspěch v oboru jistý. Ale pak přišel rok 2008 a Evropu zasáhla finanční krize. Bylo to, jako by ze dne na den proud investorů ustal. Říkal jsem si: Co teď se všemi novými kancelářemi a kolegy, ale bez nových klientů? To budeme brzy na mizině. Vážně jsem uvažoval, že zruším všechny nové pobočky a zůstaneme jen na Slovensku. Po několika náročných diskuzích s týmem jsme se rozhodli, že to nevzdáme. Podnikat v rostoucí ekonomice je jednoduché. Ale nemůžeme si přece myslet, že poroste pořád. Zavřeme krám jen proto, že zrovna nejsou ideální ekonomické podmínky? Samozřejmě že ne. Rozhodli jsme se, že to zkusíme. Naučíme se, jak podnikat, když je ekonomika dole. Vypadalo to, že si to možná i užijeme, a taky že ano.

Chtěl jsem, aby se Accace stal společností se silným důrazem na hodnoty, aby ukázal, že skutečným posláním podnikání je dělat svět lepším místem pro všechny ze světa byznysu i mimo něj.

Vybavíš si, kdy ti dělala firma největší radost?

Vždy mě potěší, když vidím, jak kolegové sdílejí nadšení a pomáhají si navzájem, když mají kuráž převzít iniciativu a poradit si v obtížné situaci. Nebo když se setkám se spokojeným klientem, který ocení naši práci. Také je fajn vidět kolegy při dobročinných aktivitách. Je super, že takových momentů je docela hodně.

Když se na svou firmu podíváš dnes, jak ji vnímáš? A kde bys ji chtěl vidět v dlouhodobé perspektivě?

Accace už ve skutečnosti není jen moje firma. Právní řečí, vlastníků je v současné době několik. Ale já to cítím tak, že Accace je firma všech lidí, kteří v ní pracují. Bohužel neumím moc chválit – ostatní ani sebe. Ale rád bych využil tuto příležitost k pochvale a poděkoval všem, kteří si to zaslouží. Když se podívám na jiné firmy v oboru, kde jsou oni a kde jsme my po pouhých 13 letech, věřím, že jsme si vedli dobře a pokračujeme v tom. Rád bych všem svým kolegům poděkoval za jejich energii a nadšení, které dávají do Accace! A v neposlední řadě si zaslouží poděkování moje žena Sylva, která při mně stojí v časech dobrých i těch obtížnějších. Můj výhled pro Accace je jasně definovaný našimi strategickými cíli pro rok 2028: Pomáhat našim klientům uspět ve více než 50 zemích světa díky inovativnímu přístupu a vysoké kvalitě služeb a stát se zaměstnavatelem první volby pro talenty ve všech zemích, kde působíme.

Zvažoval jsi někdy, že by mohl na pozici CEO nastoupit někdo zvenčí?

Ne. Jsem přesvědčený, že v čele Accace by měl stát člověk, který vyrostl uvnitř. Nejdůležitějšími vlastnostmi CEO v dynamickém oboru, jako je ten náš, jsou láska ke změně a chuť přijímat nové výzvy. Jsem přesvědčený, že v tomto ohledu jsem udělal dobré rozhodnutí.

Jaké tedy budou tvoje další kroky a jakou cestu máš vyhlédnutou? Co bys popřál Mihaele v nové funkci CEO?

Moje cesta je i nadále spojená s Accace, ale v jiné roli. Zůstávám členem Executive Board, ale chci se více zaměřit na projekty, které vnímám jako klíčové pro náš úspěch, jako je například umělá inteligence nebo open book management. Zůstávám většinovým akcionářem, takže mojí nejdůležitější úlohou je hlídat, abychom pokračovali v našem poslání pomáhat našim klientům, kolegům a partnerům při plnění jejich snů a zanechávat při tom pozitivní stopy na okolním světě.

Mihaelu znám už dlouho, takže nepochybuji, že povede Accace správným směrem. Aby v tom byla úspěšná, bude potřebovat to, co jsem už zmiňoval: optimismus, pevné zdraví, kolem sebe dobré kolegy a podporující rodinu.

Část II: Mihaela

Pověz nám něco o sobě a tvém působení v Accace.

V průběhu let jsem v Accace zastávala různé pozice a upřímně – každou z nich jsem si opravdu užila. Myslím, že mě motivuje právě ta možnost experimentovat. Původní profesí jsem právnička a možná proto vyhledávám – ovlivněna liberálními myšlenkami a nápady – stále nové výzvy. Zvládla jsem jich už spoustu, od sestavení právního týmu rumunské pobočky Accace až po pomoc při nastavování mezinárodních operací. V Accace jsem také nalezla spřízněnou duši, svého partnera, takže bych řekla, že se opravdu snažíme o udržení rodinné atmosféry a přátelského prostředí.

Již víme, čím je Accace pro Jiřího. Můžeš nám přiblížit, co znamená pro tebe?

Accace je místem k setkávání s kolegy, klienty a partnery. Skrze naše podnikání chceme pro tuto komunitu vykonat něco dobrého. Podporujeme všechny, aby se nebáli rozvíjet své dovednosti a experimentovat. Snoubí se u nás potřeba svobody a flexibility jednotlivců s potřebou poskytovat klientům tu nejlepší kvalitu a neustále naše služby inovovat.

Jaké jsou největší obchodní výzvy, jimž budeme čelit?

Vývoj technologií a globalizace má dopad na život každého z nás a náš byznys je a bude i nadále tímto vývojem ovlivňován. Největší výzvu vidím v rozumném zavádění a používání nových technologií, je třeba vzít v úvahu jejich dopad na lidi a životní prostředí. Současné environmentální a politické klima také naznačuje, že může opět dojít ke zpomalení světové ekonomiky.

Zkrátka se ráda ptám, jak dělat určité věci jinak a lépe. Tak, abychom objevovali nové cesty. Společně s mými kolegy se vydáváme na cestu ke změnám, zároveň však chceme uchovat kulturu Accace, kterou máme rádi.

Lidé v tvém okolí tě často slyší říkat: „Práce musí být zábava!“ Jak toho lze dosáhnout v tak dynamickém oboru, jakým je ten náš, a ve firmě usilující o trvalý růst?

Člověku, který nemá ve zvyku se příliš usmívat, zní moje motto asi legračně. Vidím to velmi jednoduše: dělej to, co ti přináší pocit radosti, hrdosti a naplnění, a pak přijde i zábava. Nezůstávej přešlapovat na místě! Pokud člověk nemá zalíbení v tom, co dělá, nemůže se nikdy bavit. Mně přináší spoustu radosti a zábavy tým úžasných lidí, které mám kolem sebe.

Náš růst vychází zejména z tlaku na dynamiku podnikání, který nás učí experimentovat s novými způsoby poskytování služeb a používání technologií, ale taky nebát se neuspět hned napoprvé. Musíme však mít stále na paměti, že naším cílem je inovovat svět outsourcingových a poradenských služeb.

Nezřídka tvoji kolegové tvrdí, že jim nabízíš nový neotřelý pohled na věc a vlastně je tak „přinutíš“ přemýšlet inovativně. Zachováš si tento přístup i jako nová CEO? Máme očekávat nějaké zásadní změny?

Velké změny nám zajistí technologie, životní prostředí a ekonomika, nikoli já. Zkrátka se ráda ptám, jak dělat určité věci jinak a lépe. Tak, abychom objevovali nové cesty. Společně s mými kolegy se vydáváme na cestu ke změnám, zároveň však chceme uchovat kulturu Accace, kterou máme rádi

Co považuješ za klíč k úspěchu Accace?

Máme těch klíčů více než 600, každý z kolegů představuje jeden z oněch „klíčů k úspěchu Accace“. Stále se také posouváme a znovuobjevujeme sami sebe. Firma se tak vyvíjí společně s našimi lidmi a klienty, zatímco naše hodnoty zůstávají neměnné a stejně pevné, jako byly na počátku.

Za pár let bych ráda viděla ne pouze jeden Accace, ale tisíce jeho verzí, a každá bude poháněna vášnivým snílkem, který chce změnit alespoň malý kousek světa k lepšímu.

Mailchimp - subscribe form sidebar
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram