ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Jaký je rozdíl mezi opravou základu daně a opravou výše daně? Kdy musím podat dodatečné daňové přiznání a kdy změnu stačí vykázat v přiznání za aktuální zdaňovací období?
O opravu základu daně dle § 42 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen „zákon o DPH) se jedná v případě, že byla DPH v termínu uplatněna dle předpisů, ale následně došlo ke změně skutečností uvedených v přiznání. Zákon tyto skutečnosti definuje následovně:
Nejčastějším příkladem takových skutečností v praxi bývají zejména dobropisy vystavené z důvodu fakturační chyby, změny ceny nebo reklamace zboží.
Do 15 dnů po zjištění skutečnosti má plátce povinnost vystavit opravný daňový doklad a vynaložit úsilí, které po něm lze rozumně požadovat, k tomu, aby byl doručen příjemci plnění. Pokud plátce neměl povinnost vystavit daňový doklad nebo příjemce daňového dokladu není znám, opraví plátce pouze evidenci.
Oprava je považována za samostatné zdanitelné plnění vykazované v běžném daňovém přiznání za aktuální zdaňovací období. Datem uskutečnění zdanitelného plnění je den, kdy nastaly skutečnosti rozhodné pro provedení opravy. Není tudíž nutné podávat dodatečné daňové přiznání za období, v němž se uskutečnilo původní (opravované) plnění.
O opravu výše daně dle § 43 zákona o DPH se jedná v případě chybného uplatnění daně. Příkladem může být uplatnění špatné sazby daně nebo zdanění plnění, které mělo být osvobozeno či nebylo předmětem daně.
V případě, že dodavatel odvedl na dani méně, než měl, má povinnost vystavit opravný daňový doklad, podat dodatečné daňové přiznání a neodvedenou daň zaplatit. Jelikož se jedná o dodavatelovo pochybení, je v případě vyměření povinen zaplatit i úrok z prodlení. Naopak pokud dodavatel na dani odvedl více než měl, vystaví opravný daňový doklad a následně může podat dodatečné daňové přiznání. Jedná se ovšem pouze o jeho právo, nikoliv povinnost.