Způsoby úhrady
Nejčastěji preferovaný způsob platby je bezhotovostní převod (pomocí internetového / mobilního bankovnictví / bankovního příkazu na pobočce banky). Daňovou povinnost či případný správní poplatek je však možné uhradit i v hotovosti (pomocí poštovní poukázky A nebo tzv. daňové složenky). Za vymezených podmínek mohou také fyzické osoby uhradit daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO (tzv. soustředěného inkasa plateb obyvatelstva). Prostřednictvím SIPO však není možné hradit nedoplatky na dani, doměřenou daň a příslušenství daně. Pro tyto účely je nutné zvolit jinou metodu platby.
Bankovní účet pro úhradu daně (či správního poplatku) se skládá z předčíslí (které správci daně poskytuje informaci, jakou daň či poplatek si přejeme uhradit), čísla účtu (matriky) příslušného finančního úřadu (stanoveného v návaznosti na pravidla pro určení příslušnosti finančního úřadu u konkrétní daně) a kódu banky (vždy 0710 – Česká národní banka). Pro platbu ze zahraničí je potřeba znát tzv. IBAN, který představuje číslo bankovního účtu ve speciálním mezinárodním formátu. Předčíslí, číslo účtu a IBAN daného finančního úřadu je možné zjistit na webových stránkách Finanční správy.
Daň se platí vždy v české měně; výjimkou je pouze placení ve zvláštním režimu jednoho správního místa OSS, kde je platbu nutné uhradit bezhotovostně v EUR.
Příklad: Společnost sídlí na Praze 1. V měsíci červnu má uhradit daňovou povinnost na DPH a dani z příjmů právnických osob (dále jen DPPO). V obou případech je příslušným správcem daně Finanční úřad pro hlavní město Prahu (matriková část bankovního účtu 7762 8031/0710). Pro platbu DPH použije předčíslí 705, zatímco pro platbu DPPO předčíslí 7704, matrika bankovního účtu je u obou plateb stejná.
Platba DPH: 705-7762 8031/0710
Platba DPPO: 7704-7762 8031/0710
Na co si dát pozor?
Při platbě daně je potřeba věnovat zvýšenou pozornost variabilnímu symbolu a nezapomenout ho v rámci platebních instrukcí uvést. Variabilní symbol slouží finančnímu úřadu k identifikaci daňového subjektu. Variabilní symbol je tvořen číselnou částí DIČ za „CZ“ (je-li daňový subjekt registrován) nebo IČ či rodným číslem fyzické osoby (není-li daňový subjekt registrován).
Za den úhrady je považován den, kdy je částka připsána na bankovní účet příslušného finančního úřadu. Doporučujeme tedy platbu vždy provést s dostatečným předstihem.
Při bezhotovostní platbě doporučujeme ověřit si platební podmínky a poplatky dané banky a ujistit se, že úhrada daně nebude ponížena o případný bankovní poplatek.
V rámci OSS (zvláštního režimu jednoho správního místa) je nutné každé daňové přiznání uhradit samostatně, bezhotovostním převodem v EUR na účet Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Do Zprávy pro příjemce má plátce povinnost uvést tzv. referenční číslo daňového přiznání, jehož struktura se odvíjí od vybraného režimu (unijní, mimo unijní, dovozní).
E-mail: david.vesely@accace.com
Telefon: +420 725 582 892
E-mail: magdalena.hoang@accace.com
Telefon: +420 222 753 480
Daňové poradenství & hotline | Daňová přiznání a jiné zákonné povinnosti | DPH poradenství | Mezinárodní daňové poradenství | Daň z příjmů fyzických osob | Mezinárodní vysílání zaměstnanců a zaměstnávání cizinců | Převodní ceny | Procesní zastupování | Transakční poradenství | Online poradenský portál | Odborná daňová, právní a finanční školení
Naše služby si můžete jednoduše objednat také prostřednictvím e-shopu: