ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
V případě, že budou na DPP/DPČ pracovat osoby ze zahraničí (občané EU), platí oznamovací povinnosti vůči ÚP i evidenční povinnost zaměstnavatele, jako při zaměstnávání těchto osob v pracovním poměru?
Ano, informační a evidenční povinnost dopadá na zaměstnavatele i v případě, že se jedná o osoby ze zahraničí (občany Evropské unie) pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ).
Jak plyne ze zákona č. 435/2004 Sb., zákona o zaměstnanosti, zaměstnavatel musí hlásit nástup zahraničního zaměstnance do zaměstnání na území České republiky Úřadu práce (informační povinnost). Stejné dále platí o evidenční povinnosti, kdy zákon o zaměstnanosti stanoví, že zaměstnavatel je povinen vést evidenci občanů Evropské unie, které zaměstnává.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že kritériem pro nutnost plnění informační a evidenční povinnosti je pouze to, zda zaměstnavatel zaměstnává osoby ze zahraničí (občany EU). Zaměstnavatel proto musí plnit svou informační a evidenční povinnosti bez rozdílu, a to jak v případě zaměstnávání zahraničních osob (občanů EU) pracujících v pracovním poměru, tak i na DPP/DPČ.