Lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů
Lhůty pro podání daňového přiznání jsou společné jak pro fyzické, tak pro právnické osoby. Základní lhůta pro podání daňového přiznání jsou tři měsíce po skončení zdaňovacího období. Lhůta počíná běžet od následujícího dne, tj. např. v případě kalendářního roku 2021 se počítají 3 měsíce od 1. 1. 2022. Lhůta tak končí 1. 4. 2022. Pokud by konec lhůty připadl na víkend nebo státní svátek, posouvá se termín automaticky na nejbližší následující pracovní den.
Základní tříměsíční lhůta platí zejména pro poplatníky, kteří daňové přiznání podávají v papírově formě. Ve většině případů jde o fyzické osoby, které nemají zpřístupněnu datovou schránku. Právnické osoby – obchodní společnosti a družstva – ji mají zřízenu automaticky ze zákona. Poplatníci, kteří mají zpřístupněnu datovou schránku, nemohou podat daňové přiznání v papírové podobě. Resp. v případě, že tak učiní, vystavují se sankci v podobě pokuty.
Poplatníci, kteří podávají daňové přiznání elektronicky, např. datovou schránkou, přes portál finanční správy zaručeným elektronickým podpisem, bankovní identitou apod., mohou podat daňové přiznání ve lhůtě čtyř měsíců. V případě kalendářního roku 2021 tedy mohou daňové přiznání podat až do 2. 5. 2022 (1. 5. 2022 je neděle).
Podání přiznání daňovým poradcem
Daňové přiznání také může být podáno např. prostřednictvím daňového poradce nebo advokáta na základě udělené plné moci. I v těchto případech platí základní tříměsíční lhůta pro podání daňového přiznání. Pokud však daňové přiznání není podáno daňovým poradcem v této základní lhůtě, prodlužuje se lhůta automaticky na šest měsíců. V případě kalendářního roku 2021 tedy může být prostřednictvím daňového poradce daňové přiznání podáno až do 1. 7. 2022.
Zde je důležité upozornit, že lhůta pro podání daňového přiznání je rovněž lhůtou pro zaplacení daně a zároveň se od lhůty pro podání daňového přiznání také odvíjí lhůta pro vrácení případného přeplatku na dani. Ten není možné vrátit před uplynutím lhůty pro podání daňového přiznání, i když by daňové přiznání bylo podáno např. ihned po skončení zdaňovacího období. Správce daně v takovém případě musí počkat na uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání, až následně může začít vyřizovat vrácení případného přeplatku na dani. Pokud je tedy daňové přiznání podáváno např. prostřednictvím daňového poradce a výsledkem daňového přiznání je přeplatek na dani, je vhodné daňové přiznání podat již před uplynutím základní tříměsíční lhůty. Pokud se tak nestane, musí poplatník čekat na vrácení přeplatku až do uplynutí prodloužené šestiměsíční lhůty.
Povinný audit účetní závěrky a jeho vliv na lhůtu pro podání daňového přiznání
V případě právnických osob s povinným auditem účetní závěrky je lhůta jen jedna, a to šestiměsíční. Případný přeplatek na dani tak může správce daně vrátit až po uplynutí šestiměsíční lhůty.
E-mail: david.vesely@accace.com
Telefon: +420 725 582 892
Daňové poradenství & hotline | Daňová přiznání a jiné zákonné povinnosti | DPH poradenství | Mezinárodní daňové poradenství | Daň z příjmů fyzických osob | Mezinárodní vysílání zaměstnanců a zaměstnávání cizinců | Převodní ceny | Procesní zastupování | Transakční poradenství | Online poradenský portál | Odborná daňová, právní a finanční školení
Naše služby si můžete jednoduše objednat také prostřednictvím e-shopu: