ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Kdo je spolupracující osoba a kdy je její využití výhodné?
Spolupracující osobou může být manžel/manželka, jiná osoba žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti nebo člen rodiny zúčastněný na provozu rodinného závodu. Na tuto osobu může poplatník převést část svých příjmů a výdajů ze samostatné činnosti, s výjimkou podílu na zisku komplementáře komanditní společnosti a společníka veřejné obchodní společnosti.
Převáděný podíl příjmů a výdajů musí být vždy stejný. Na spolupracujícího manžela/manželku může poplatník převést až 50% podíl svých příjmů a výdajů. V absolutní výši nesmí být převáděná výše příjmů převyšující výdaje vyšší než 540 000 Kč. U ostatních osob smí poplatník převést pouze 30% podíl příjmů a výdajů, maximálně však 180 000 Kč.
Pokud tedy poplatníkův základ daně tvoří 800 000 Kč, na spolupracující manželku smí převést až 400 000 Kč. V případě, že by poplatníkův základ daně byl ve výši 1 200 000 Kč, na manželku by mohl převést pouze 540 000 Kč.
Výhodou využití institutu spolupracující osoby je daňová/odvodová optimalizace. Poplatníkovi se sníží odvody na sociální a zdravotní pojistné a dále umožňuje snížit dopady daňové progrese, spolupracující osoba si může uplatnit základní slevu na poplatníka…