ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Další z novinek konsolidačního balíčku, která s účinností od 1. ledna 2024 novelizovala zákon o účetnictví, je zavedení tzv. funkční měny. Účetní jednotky tak dostaly možnost vést účetnictví a sestavovat účetní závěrku mimo české koruny také v eurech, amerických dolarech či britské libře. Nový zákon o účetnictví, který je stále projednáván ve vládě, počítá se zavedením i ostatních cizích měn, nicméně tato možnost je v tuto chvíli v nedohlednu.
Funkční měna představuje měnu primárního ekonomického prostředí účetní jednotky. Volba funkční měny je dobrovolná, hlavní měnou účetnictví stále zůstává česká koruna. Možnost účetních jednotek vést účetnictví ve funkční měně reflektuje současný trend přiblížit se IFRS výkaznictví. Díky funkční měně dochází k eliminaci kurzových rozdílů a tím k věrnějšímu zobrazení účetního výsledku v důsledku zmírnění jeho volatility na vývoj měnového trhu.
Stanovení funkční měny má však svá pravidla a vyžaduje provedení komplexní analýzy ekonomické působnosti účetní jednotky a jejích provozních a finančních transakcí.
Účetní jednotka je povinna v interních předpisech stanovit metodu určení měny účetnictví, obhájit si přechod na funkční měnu a uvést informaci o její aplikaci v příloze k účetní závěrce již za účetní období předcházející této změně. Přechod na funkční měnu nemusí účetní jednotka oznamovat finančnímu úřadu ani jiné instituci. Jak prakticky postupovat při přechodu z české koruny na funkční měnu, je blíže popsáno v jednotlivých prováděcích vyhláškách.
Zde je také mimo jiné uvedeno, že při stanovení funkční měny musí účetní jednotka postupovat v souladu se standardem IFRS IA 21 Dopady změn měnových kurzů, který stanovuje tzv. primární a sekundární faktory.
Provedením komplexní analýzy primárních a sekundárních faktorů a stanovení funkční měny však daný proces nekončí. Účetní jednotka je povinna na počátku každého účetního období vyhodnotit, zdali nedošlo v důsledku změny jejího ekonomického prostředí také ke změně měny účetnictví.
Nutno dále upozornit, že přechod na funkční měnu nemůže být motivován pouze aktuální výhodností pro účetní jednotku, ale musí skutečně reflektovat měnu dominantní pro její obchodní činnost. V případě, že by účetní jednotka neprávem využila funkční měny ve svůj prospěch, hrozí ji sankce až do 3 % hodnoty jejích aktiv.
Ačkoliv vedení účetnictví ve funkční, resp. cizí, měně je účetním jednotkám povoleno, jejich daňovou povinnost je nutné nadále stanovit a uvést v daňovém přiznání v českých korunách. Současný systém finanční správy není bohužel prozatím koncipován tak, aby byl schopen stanovit daň v cizí měně.
Jednotka vedoucí účetnictví ve funkční měně tedy bude prakticky postupovat tak, že si ve své podpůrné evidenci provede kalkulaci daňové povinnosti ve funkční měně. Následně na úrovni jednotlivých řádků daňového přiznání (např. řádek 10 výsledek hospodaření před zdaněním, řádek 40 nedaňové náklady, řádek 50 a 150 rozdíl mezi daňovými a účetními odpisy) provede přepočet do české měny a tyto hodnoty pak uvede do svého daňového přiznání.
Pro přepočet je povinna použít kurz funkční měny k české koruně stanovený ČNB k poslednímu dni daného zdaňovacího období. K formuláři daňového přiznání však účetní jednotka přiloží finanční výkazy a přílohu k účetní závěrce sestavené ve funkční měně.
Dojde-li k úhradě daně ve funkční měně, bude připsána na osobní účet poplatníka v českých korunách. Správce daně pro přepočet použije kurz ČNB platný ke dni předcházející dni úhrady daně. Tím může dojít ke vzniku nedoplatku či přeplatku na dani poplatníka. Dle nové úpravy, zavedené ve vazbě na institut funkční měny, bude od případných nedoplatků či přeplatků abstrahováno a daňová povinnost poplatníka bude považována za plně uhrazenou, pokud dané nesoulady vznikly pouze v důsledku kurzového rozdílu. Rovněž v oblasti správy daní se do budoucna plánuje umožnit poplatníkům stanovit daňovou povinnost v cizí měně. Nicméně tato možnost by v dohledné době mohla být umožněna jen u daní z příjmů. V případě DPH se o této alternativě prozatím neuvažuje.
V případě dotazů vám budeme rádi nápomocni, neváhejte se obrátit na náš tým odborníků.
V nabídce našich služeb najdete: