ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Může zaměstnankyně pobírat „mateřskou“, i když její pracovní poměr skončil před tím, než mohla nastoupit na mateřskou dovolenou?
Na začátek by bylo vhodné si ujasnit, jak právo nahlíží na mateřskou dovolenou. Přestože slovní spojení „pobírat mateřskou“ je zakořeněno v běžném hovoru, právně jde o fakticky špatný výrok. Nárok na uvolnění novopečené maminky z práce a nárok na finanční podporu jsou totiž dva rozdílné nároky upravené ve dvou rozdílných zákonech.
Co se týče mateřské dovolené, tou je pouze neplacené volno poskytované zaměstnavatelem, na kterou mají ženy nárok na základě zákoníku práce. Mateřskou dovolenou tedy lze čerpat jen pokud je žena zaměstnaná, tj. pracovní poměr trvá.
Na druhé straně finanční podporu, tedy peněžitou pomoc v mateřství, jak je tato dávka sociální podpory nazývána a která vychází z nemocenského pojištění, mohou ženy pobírat i po skončení pracovního poměru, pokud splní zákonné podmínky. Kromě očividné podmínky, že tato dávka je určena pro matky před a po porodu, je další nutnou podmínkou účast na nemocenském pojištění v tzv. ochranné době, tedy po dobu 270 dní v posledních dvou letech, nikoli tedy existující pracovní poměr.
Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství (tedy doba, po kterou lze dávku pobírat) začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Tento nástup se řídí stejnými pravidly jako nástup na mateřskou dovolenou. Pojištěnka tedy může dávku začít pobírat nejdříve 8 a nejpozději 6 týdnů před předpokládaným datem porodu. V tomto rozmezí si žena může vybrat jakýkoli den.
Dávka peněžité pomoci v mateřství se pobírá po 28 týdnů (37 pokud jde o vícečetný porod). Závěrem ještě dodáváme, že tato úprava se týká pouze žen-zaměstnankyň. Jste-li osoba samostatně výdělečně činná, nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká, pokud jste na nemocenském pojištění byla účastna alespoň po 180 kalendářních dní v posledním roce před porodem.