ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Jaká je lhůta pro podání daňového přiznání? Bývaly to tři měsíce, ale někde jsem se dočetl, že nyní čtyři? Jsme malá firma a doposud jsme si přiznání zvládali dělat sami. Loňský rok byl však pro nás komplikovanější, proto zvažujeme zpracování daňového přiznání odborníkem. Změní se lhůta pro podání, když využijeme služeb poradce?
Lhůty pro podání daňového přiznání jsou společné jak pro fyzické, tak pro právnické osoby. Základní lhůta pro podání daňového přiznání jsou tři měsíce po skončení zdaňovacího období. Lhůta počíná běžet od následujícího dne, tj. např. v případě kalendářního roku 2021 se počítají 3 měsíce od 1. 1. 2022. Lhůta tak končí 1. 4. 2022. Pokud by konec lhůty připadl na víkend nebo státní svátek, posouvá se termín automaticky na nejbližší následující pracovní den.
Základní tříměsíční lhůta platí zejména pro poplatníky, kteří daňové přiznání podávají v papírově formě. Ve většině případů jde o fyzické osoby, které nemají zpřístupněnu datovou schránku. Právnické osoby – obchodní společnosti a družstva – ji mají zřízenu automaticky ze zákona. Poplatníci, kteří mají zpřístupněnu datovou schránku, nemohou podat daňové přiznání v papírové podobě. Resp. v případě, že tak učiní, vystavují se sankci v podobě pokuty.
Poplatníci, kteří podávají daňové přiznání elektronicky, např. datovou schránkou, přes portál finanční správy zaručeným elektronickým podpisem, bankovní identitou apod., mohou podat daňové přiznání ve lhůtě čtyř měsíců. V případě kalendářního roku 2021 tedy mohou daňové přiznání podat až do 2. 5. 2022 (1. 5. 2022 je neděle).
Daňové přiznání také může být podáno např. prostřednictvím daňového poradce nebo advokáta na základě udělené plné moci. I v těchto případech platí základní tříměsíční lhůta pro podání daňového přiznání. Pokud však daňové přiznání není podáno daňovým poradcem v této základní lhůtě, prodlužuje se lhůta automaticky na šest měsíců. V případě kalendářního roku 2021 tedy může být prostřednictvím daňového poradce daňové přiznání podáno až do 1. 7. 2022.
Zde je důležité upozornit, že lhůta pro podání daňového přiznání je rovněž lhůtou pro zaplacení daně a zároveň se od lhůty pro podání daňového přiznání také odvíjí lhůta pro vrácení případného přeplatku na dani. Ten není možné vrátit před uplynutím lhůty pro podání daňového přiznání, i když by daňové přiznání bylo podáno např. ihned po skončení zdaňovacího období. Správce daně v takovém případě musí počkat na uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání, až následně může začít vyřizovat vrácení případného přeplatku na dani. Pokud je tedy daňové přiznání podáváno např. prostřednictvím daňového poradce a výsledkem daňového přiznání je přeplatek na dani, je vhodné daňové přiznání podat již před uplynutím základní tříměsíční lhůty. Pokud se tak nestane, musí poplatník čekat na vrácení přeplatku až do uplynutí prodloužené šestiměsíční lhůty.
V případě právnických osob s povinným auditem účetní závěrky je lhůta jen jedna, a to šestiměsíční. Případný přeplatek na dani tak může správce daně vrátit až po uplynutí šestiměsíční lhůty.