ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Týká se: Daň z příjmů
Nejvyšší správní soud ve svém rozsudku sp. zn. 10 Afs 175/2024 potvrdil, že daňové subjekty musí prokázat skutečnou výši nepřímých nákladů spojených s držbou podílu v dceřiných společnostech, pokud nechtějí aplikovat § 25 odst. 1 písm. zk) ZDP a stanovit tyto režijní náklady, které nelze uznat za náklady vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů, ve výši 5 % příjmů z podílu na zisku.
Jak Nejvyšší správní soud připomněl, smysl zmíněného ustanovení je založen na úvaze, že příjem, který inkasuje mateřská společnost v souvislosti s držbou podílu v dceřiné společnosti, je zpravidla dividendového charakteru. Obecně přitom platí, že dividendy přijaté mateřskou společností od dceřiné společnosti jsou příjmem, který je od daně osvobozen.
Na daňovém poplatníkovi proto spočívá důkazní břemeno prokázat skutečnou výši režijních nákladů. Neunese‑li toto břemeno, stanoví správce daně režijní náklady ve výši 5 % příjmů z podílu na zisku.