Každý zaměstnavatel, který plánuje vyslat své zaměstnance do zahraničí, musí před samotným vysláním zvážit, jakou formu vyslání zvolí. V případě, že je pobyt zaměstnance plánován na delší dobu, jednou z možností je využití institutu dočasného přidělení dle § 43a zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále pouze „ZP“).
Cílem tohoto článku je shrnout základní specifika zmíněné formy vyslání a uvést podmínky, za jakých je možné zaměstnance dočasně přidělit do zahraniční společnosti.
Podmínky přidělení zaměstnance
ZP umožňuje zaměstnavateli dočasně přidělit své zaměstnance za následujících podmínek:
- pracovní poměr přidělovaného zaměstnance u zaměstnavatele trvá více než 6 měsíců,
- zaměstnanec nebude přidělen za účelem prohlubování nebo zvyšování kvalifikace,
- dočasné přidělení zaměstnance musí být bezúplatné, tj. zahraniční společnosti budou přefakturovány pouze skutečné náklady, které souvisí s výkonem práce [1],
- dočasné přidělení bude sjednáno na základě dohody se zaměstnancem dle § 43a odst. 3 ZP,
- pracovní a platové podmínky zaměstnance nebudou horší, než jaké mají zaměstnanci na stejné pozici v zahraniční společnosti, kam je zaměstnanec přidělován,
- úpravu dočasného přidělení nelze použít na agenturní zaměstnávání.
V současnosti již není pro účely dočasného přidělení zaměstnance nutné využívat institut agenturního zaměstnávání na základě povolení dle zákona o zaměstnanosti.
[1]Pod pojmem skutečné náklady se dle stanoviska GFŘ k příspěvku č. 358/22.02.12 řadí náklady, které mají přímou vazbu na výkon práce dočasně přiděleného zaměstnance, např. úhrada pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, benefity vyplývající ze smluvního ujednání nebo vnitřního předpisu, bonusy a jiné složky odměny přidělovaného zaměstnance.
Cestovní náhrady při dočasném přidělení nepodléhající dani a pojistnému v ČR
Při dočasném přidělení náleží zaměstnanci pouze cestovní náhrady dle § 172 ZP, tj. pouze za dny první a poslední cesty (cesta z České republiky do zahraničí a zpět). Jestliže se zaměstnancem cestuje se souhlasem zaměstnavatele i člen jeho rodiny, je možné poskytnout cestovní náhrady za jízdné, ubytovací a nutné vedlejší výdaje, které vznikly členu rodiny.
Cestovní náhrady poskytnuté do limitů stanovených v ZP nepodléhají dani a pojistnému v České republice, je však nutné brat v úvahu, že jejich ošetření v zahraničí se může lišit.
V případě poskytnutí cestovních náhrad ve vyšší výši, než umožňuje ZP (např. úhrada nákladů za cesty do České republiky během doby dočasného přidělení), se jedná o benefit poskytnutý zaměstnanci, který podléhá zdanění v České republice.
Cena obvyklá při dočasném přidělení mezi spojenými osobami
V případě dočasného přidělení zaměstnance mezi spojenými osobami (např. v rámci koncernu) je třeba zkoumat dodržení principu tržního odstupu. Vzhledem k tomu, že § 43a odst. 2 ZP stanovuje, že dočasné přidělení nesmí být vykonáváno za účelem zisku a cena za dočasné přidělení musí být stanovena pouze na úrovni skutečných nákladů souvisejících s výkonem práce pro přijímajícího zaměstna-vatele, nelze se od této úpravy odchýlit ani v případě spojených osob.
Obvyklou cenou za dočasné přidělení v souladu s § 23 odst. 7 zákona č. 586/1992, o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, se proto rozumí cena na úrovni skutečných nákladů vzniklých v souvislosti s přidělením zaměstnance, a to bez marže. Tato skutečnost byla potvrzena vyjádřením enerálního finančního ředitelství (dále pouze „GFŘ“) na koordinačním výboru k příspěvku č. 358/22.02.12.
Daňové povinnosti přiděleného zaměstnance
Při dočasném přidělení zaměstnance je potřebné zkoumat daňové povinnosti, které zaměstnanci a zaměstnavateli vzniknou v České republice, ale také v zahraničí. Daňové povinnosti v jednotlivých zemích budou záviset především na konkrétní situaci zaměstnance a legislativě země, do které je zaměstnanec dočasně přidělen.
Při plánování dočasného přidělení je nutné myslet na skutečnost, že povinnost vypočítat a srážet zálohy na daň z příjmů zaměstnance během dočasného přidělení pravděpodobně vznikne zahraničnímu zaměstnavateli (tzv. ekonomický zaměstnavatel), ke kterému byl zaměstnanec dočasně přidělen. Zároveň je vhodné požádat český finanční úřad o zrušení povinnosti zálohovat (jsou-li splněny dané podmínky).
Dočasné přidělení je tak komplexní záležitostí, při které je nutné respektovat pravidla ZP, ale rovněž zohlednit daňové dopady v domovské zemi i zemi vyslání. Doporučujeme Vám zvážit veškeré aspekty dočasného přidělení, včetně jejich finančních dopadů pro společnost, ještě před zahájením dočasného přidělení.
Zajímá Vás, jak Vám můžeme s vysláním zaměstnance pomoci?
- Nastavení struktury vyslání
- Příprava smluvní dokumentace (dohoda o dočasném přidělení, smluvní ujednání mezi přidělující a přijímající společností)
- Posouzení benefitů a cestovních náhrad poskytovaných v souvislosti s dočasným přidělením z pohledu daní a pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění
- Posouzení a optimální ošetření dopadů pro zaměstnance z hlediska daně z příjmů fyzických osob a příspěvků na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění.
Pokud byste si přáli získat více informací či jakoukoli podporu při vyslání Vašeho zaměstnance do zahraničí, neváhejte nás prosím kontaktovat.