Zpět na novinky
Mailchimp - subscribe form sidebar

Judikatura SDEU: Stavební pozemky a DPH

11. prosince 2024

Týká se: DPH

Soudní dvůr Evropské unie projednával ve věci C-594/23 předběžnou otázku, zda lze pozemek, na němž se nacházejí pouze základy stavby pro bydlení, považovat za budovu, nebo zda jde o stavební pozemek podléhající dani z přidané hodnoty.

Společnost tvrdila, že vybudování základů již mění právní kvalifikaci pozemku a činí z něj budovu nebo část budovy ve smyslu směrnice o DPH. Z toho důvodu prodej tohoto pozemku osvobodila od DPH. Společnost se opírala o širokou definici pojmu budova, která podle směrnice zahrnuje „jakoukoli stavbu pevně spojenou se zemí“. Základy jsou podle jejího názoru pevně spojené se zemí, a tudíž již představují součást budovy.

S tímto se neztotožnil správce daně, neboť dle jeho názoru samotné základy nelze považovat za budovu ani její část, protože stavba není dokončená a nelze ji tak užívat k zamýšlenému účelu, v tomto případě k bydlení. Z tohoto důvodu považoval transakci za dodání stavebních pozemků, které měly být předmětem DPH.

Rozhodnutí Soudního dvora

Soudní dvůr se přiklonil na stranu správce daně a uvedl, že přestože definice budovy zahrnuje stavby pevně spojené se zemí, musí být zohledněna i jejich funkčnost a užitné vlastnosti. Je tedy třeba sledovat okamžik dokončení stavebních prací a posoudit, zda je již možné nemovitost využívat k bydlení či nikoliv.

Zdůraznil, že základy stavby nejsou určeny k samostatnému užívání a představují pouze přípravnou fázi výstavby. Proto nemohou být považovány za budovu ani její část. Vybudování základů tedy nemění charakter pozemku a jedná se i nadále o pozemek stavební, jehož dodání podléhá DPH.

Pokud máte pochybnosti o tom, zda dodáváte stavbu nebo pozemek, je potřeba vždy posoudit, zda výstavba na pozemku naplňuje znaky stavby a podle toho dále postupovat. V případě nejasností je vám k dispozici tým našich odborníků.

Mailchimp - subscribe form sidebar
tagmap-markercrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram