ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
V souvislosti s novelou zákona o daních z příjmů všichni mluví o vzdání se práva na uplatnění daňové ztráty. Co to znamená, kdy a proč jej využít?
Novela zákona o daních z příjmů účinná od 1. 7. 2020 rozšířila možnosti uplatnění daňové ztráty i o zpětná období. Vláda tuto novinku představila v rámci opatření, která měla zmírnit dopady pandemie koronaviru SARS CoV-2 na podnikatelské subjekty.
Na základě tohoto opatření je nově možné uplatnit daňovou ztrátu vzniklou ve zdaňovacím období, které skončilo od 30. 6. 2020, i zpětně. Lze ji však uplatnit jen ve dvou zdaňovacích obdobích, která bezprostředně předcházejí období vzniku daňové ztráty. Dosavadní znění zákona přitom umožňovalo daňovou ztrátu uplatnit jen do budoucna, v pěti bezprostředně následujících obdobích po období vzniku daňové ztráty. Ztrátu za dané období je možné uplatnit zpětně maximálně ve výši 30 mil. Kč.
Bude-li daňový subjekt ve zdaňovacím období kalendářního roku 2020 mít daňovou ztrátu, může ji dodatečným daňovým přiznáním uplatnit jako položku odčitatelnou od základu daně v obdobích roku 2018 a 2019.
Existence daňové ztráty má vliv na lhůtu pro stanovení daně čili zjednodušeně řečeno na lhůtu, do kdy může správce daně otevřít dané období pro daňovou kontrolu.
Obecně činí lhůta pro stanovení daně 3 roky a začíná běžet po uplynutí lhůty pro podání řádného daňového přiznání za dané zdaňovací období. V případě existence daňové ztráty však lhůta pro stanovení daně za období, kdy daňová ztráta vznikla, i všech období, ve kterých ji bylo možné uplatnit (po novele tedy dvě předcházející a pět následujících), uplyne až se lhůtou pro stanovení daně posledního zdaňovacího období, ve kterém bylo možné ztrátu uplatnit.
V případě daňové ztráty za rok 2020, kterou lze uplatnit zpětně v letech 2018 a 2019, ale i následně v letech 2021, 2022, 2023, 2024 a 2025, tudíž uplyne lhůta pro stanovení daně všech těchto období až se lhůtou pro stanovení daně za zdaňovací období roku 2025. Tedy tři roky po termínu pro podání řádného daňového přiznání za rok 2025. V případě šestiměsíční lhůty pro podání daňového přiznání za rok 2025 tedy lhůta pro stanovení daně všech těchto období uplyne 1. 7. 2029.
Pro zpětná období čili roky 2018 a 2019 toto platí, dojde-li k faktickému využití daňové ztráty roku 2020. Tzn. pokud dojde k podání dodatečného daňového přiznání za tato období, kde bude daňová ztráta roku 2020 využita. Jestliže v některém z těchto období k využití daňové ztráty roku 2020 nedojde, bude mít dané období standardní tříletou lhůtu pro stanovení daně.
Aby nedocházelo k nadměrnému prodlužování lhůty pro stanovení daně, může se daňový subjekt vzdát práva na uplatnění daňové ztráty v následujících obdobích a bude ji tedy moci uplatnit jen zpětně. Období, ve kterém vznikla daňová ztráta, tak bude mít obecnou tříletou lhůtu pro stanovení daně. Lhůta pro stanovení daně zpětných období, pokud v nich bude ztráta fakticky uplatněna, bude končit ve stejný okamžik, jako lhůta pro stanovení daně toho období, kdy daňová ztráta vznikla.
Budeme-li tedy opět uvažovat o daňové ztrátě v období roku 2020 a situaci, že se daňový subjekt vzdá práva na její uplatnění v následujících pěti obdobích, uplyne lhůta pro stanovení daně za rok 2020 tři roky po termínu pro podání řádného daňového přiznání za rok 2020 – tedy např. 1. 7. 2024, byla-li lhůta pro podání daňového přiznání za rok 2020 šestiměsíční. Pokud daňovou ztrátu roku 2020 daňový subjekt uplatní zpětně v některém z období roků 2018 nebo 2019, uplyne lhůta pro stanovení daně tohoto období spolu se lhůtou pro stanovení daně roku 2020. Lhůta pro stanovení daně následujících období nebude existencí daňové ztráty v roce 2020 nijak ovlivněna, pakliže se daňový subjekt vzdá práva na uplatnění daňové ztráty v následujících obdobích.
Vzdání se práva na uplatnění daňové ztráty v následujících obdobích je nutné oznámit správci daně ve lhůtě pro podání řádného daňového přiznání. V našem příkladu tak v termínu pro podání řádného daňového přiznání za rok 2020.
Obecně tento postup doporučujeme tehdy, kdy je daňový subjekt schopen daňovou ztrátu využít v předchozích obdobích.