ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Týká se: DPH
Ke konci ledna 2024 rozhodl Soudní dvůr EU v případě C‑442/22 P sp. z o.o. Zabýval se v něm situací, kdy zaměstnankyně polské čerpací stanice bez vědomí zaměstnavatele vystavovala falešné faktury, ze kterých si protistrana uplatňovala nárok na odpočet.
V průběhu daňové kontroly bylo zjištěno, že jménem společnosti byly v průběhu čtyř let vystavovány fiktivní faktury příjemcům, kteří si z nich nárokovali DPH, ale daň na výstupu ze strany čerpací stanice odvedena nebyla. Tyto faktury se sice vázaly k uskutečněným prodejům čerpací stanice, jež byly podloženy pokladními doklady, byly však vystaveny na jiné příjemce, než kterým bylo zboží skutečně prodáno.
Na základě daňové kontroly rozhodla polská finanční správa o výši dlužné DPH plynoucí z podvodně vystavených faktur s tím, že daňový subjekt (čerpací stanice) nevynaložil náležitou péči, aby dlouhodobému provozování podvodné činnosti zaměstnankyně jménem společnosti zabránil. Předseda představenstva věděl, že zaměstnankyně může vystavovat doklady i mimo systém, bez účetní kontroly, a tudíž mohl a měl předpokládat, že dané nastavení může vést k podvodným praktikám.
Podle polského soudu se nabízí dva výklady pro řešení takové situace. První výklad ve zjednodušení dává vinu zaměstnavateli a ukládá mu v případě prokázání nedbalosti či pochybení v kontrole jednání svých zaměstnanců povinnost zaplatit dlužné DPH. Oproti tomu druhý výklad vidí společnost jako oběť zneužití, a proto podle něj není povinna DPH odvádět společnost, ale osoba, která doklady vystavila, tedy zaměstnanec.
Evropský soudní dvůr rozhodl, že je za vystavitele sporných dokladů, a tedy i osobu povinnou odvést daň, považován zaměstnanec v případě, kdy je prokázáno, že daňový subjekt jednal s péčí řádného hospodáře. Z tohoto závěru tak může plynout, že je potřeba důkladně nastavovat pravomoci vedoucích (odpovědných) zaměstnanců a také vnitropodnikové kontrolní procesy.