ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Naše německá mateřská společnost nám půjčila peníze na provoz, hradíme jí tedy úroky. Úroky nejsou v České republice daněny. Musíme i v této situaci oznamovat, že hradíme úroky do zahraničí?
Podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou skutečně podléhají úroky hrazené společnosti se sídlem v Německu zdanění jen v Německu. V dotazu není uvedena částka hrazených úroků. I ta je však důležitá pro posouzení, zda je nutné v dané situaci oznamovat příjmy plynoucí do zahraničí.
Předmětem oznámení jsou příjmy daňových nerezidentů ze zdrojů na území České republiky. Oznamují se jak příjmy, ze kterých je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, tak i příjmy, jež jsou od daně osvobozeny, nebo v České republice nepodléhají zdanění podle příslušné smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí má povinnost podat plátce daně, který je zároveň plátcem daného příjmu.
U příjmů podléhajících srážkové dani je plátce daně povinen podat oznámení ve lhůtě pro odvedení daně, jež byla z daného příjmu sražena nebo vybrána, tj. do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byl povinen provést srážku daně.
V případě příjmu osvobozeného nebo příjmu, o kterém mezinárodní smlouva stanoví, že nepodléhá zdanění v České republice (což je vámi zmiňovaná situace), je plátce daně povinen podat oznámení do 31. ledna kalendářního roku bezprostředně následujícím po kalendářním roce, ve kterém by byl plátce povinen daň srazit v situaci, kdy by daný příjem podléhal zdanění v České republice.
Za nepodání nebo pozdní podání oznámení může správce daně uložit pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy, a to až do výše 500 000 Kč.
Počínaje novelou účinnou od 1. ledna 2024 podléhají oznamovací povinnosti osvobozené nebo v České republice nezdaňované příjmy pouze úroky, podíly na zisku a licenční poplatky. Ostatní osvobozené nebo v České republice nezdaňované příjmy (např. z kapitálového majetku, ze služeb poskytovaných na území České republiky) jsou z této povinnosti vyloučeny. Zatímco osvobozené nebo v České republice nezdaňované licenční poplatky a podíly na zisku je povinen plátce oznámit vždy, u úroků zůstává zachován dosavadní limit 300 000 Kč. Pokud souhrnná hodnota úrokového příjmu vůči stejnému příjemci v kalendářním měsíci nepřesáhne tuto hranici, nemá plátce povinnost tyto příjmy oznámit.
V odůvodněných případech může správce daně na základě žádosti plátce daně povinnosti podávat oznámení zprostit, a to nejvýše na dobu 5 let.
Ve vaší situaci je tedy důležité se podívat, zda v některých měsících překročila výše úroků částku 300 000 Kč. Pokud ano, budou úroky za dané měsíce zahrnuty v oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí, které bude nutné podat do 31. ledna následujícího kalendářního roku.