ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Ač zní tento termín poněkud zastarale, správně sepsané vnitropodnikové směrnice mohou být pro každou společnost velmi užitečné, ba nezbytné. Jedná se o souhrn pravidel vytvořených účetní jednotkou, které mají sjednotit účetní postupy v rámci organizace. Používají se pro řízení, organizování a kontrolu firemních procesů. Využijete je ale i při personálních změnách, kdy vám pomohou ve firmě zajistit kontinuitu.
Některé směrnice jsou přímo stanoveny zákonem o účetnictví, další si může účetní jednotka vytvořit dle svých potřeb. Aby dobře sloužily svému účelu, nemusí být nijak rozsáhlé. Důležitější je samotný obsah a jeho pravidelná aktualizace.
Kvalitně sestavené vnitropodnikové firemní směrnice mají zabezpečit především:
Jak zmiňujeme výše, při tvorbě účetních směrnic je nezbytné zajistit soulad s právními předpisy, tj. zákony, příslušnými vyhláškami a účetními standardy. Tyto předpisy však pro svou obecnou platnost nemohou detailně upravit všechny situace, které mohou při vedení účetnictví u konkrétního subjektu nastat. Proto v některých případech předpisy stanoví povinnost pravidla a postupy konkretizovat, a to právě formou vnitřních směrnic.
Účetní jednotka by dle právních předpisů měla vypracovat směrnice alespoň pro následující oblasti:
Pokud účetní jednotka vykazuje zásoby, měla by v souladu s právními předpisy vytvořit směrnici, která bude specifikovat její účtování. Stejným způsobem by měla účetní jednotka postupovat i pro oblast derivátů, odložené daně, konsolidačních pravidel či v případě operací s obchodním závodem.
Formu a náležitosti účetních směrnic legislativa neupravuje, jejich způsob vypracování je tedy v kompetenci příslušného subjektu. Obecně však lze říci, že směrnice by měla být srozumitelná, věcná, jednoznačná, přehledná a měla by mít návaznost na ostatní vnitřní předpisy dané organizace.
Směrnice by měly být každoročně revidovány tak, aby reflektovaly nejenom legislativní změny, ale i aktuální podmínky a potřeby konkrétní účetní jednotky.
Váháte, zda máte ve vaší společnosti tuto oblast řádně ošetřenu? Vnitropodnikové směrnice i další dokumenty pro vás rádi připravíme.
V nabídce našich služeb najdete: