Upozornění na podvodné pracovní nabídky >> Společnost Accace nenabírá nové zaměstnance přes Telegram, WhatsApp, ani jiné podobné kanály. Všechny nabídky práce najdete výhradně na oficiálních platformách (webové stránky Accace, Jobs, Juristic, profily Accace na sociálních sítích LinkedIn, Facebook, Instagram).
Zpět na novinky
Whistleblowing: přehledně o ochraně oznamovatelů
Prohlédnout e-book
Mailchimp - subscribe form sidebar

Životní cyklus startupu a jeho právní ošetření – myslete na budoucnost

12. července 2023

Tento článek je první z řady našich příspěvků věnovaných startupům, investicím a specifikům s nimi spojenými. V rámci této série vás vedle životního cyklu startupu a jeho právního ošetření provedeme tématy, jako jsou formy financování a právní ochrana investorůstartupové due diligence se zaměřením na personální stránku a duševní vlastnictví nebo specifika investic do startupů z pohledu investorů.

Stáhnout článek jako PDF

Startup lze vnímat jako počáteční fázi podnikání, jehož záměrem je rozvoj určitých služeb či produktů s možností následného prodeje investorovi, ideálně s výrazným zhodnocením původní investice. Často se také stává, že zakladatelé nechtějí prodat celý podíl na startupu a po částečném exitu se i nadále podílejí na dalším rozvoji a podnikání společnosti. To s sebou samozřejmě nese nejen další obchodní, ale i právní výzvy.

Pre-seed fáze

Než však dojde k naplnění tohoto cíle, startup si obvykle projde několika fázemi svého vývoje. První takovou fází je tzv. pre-seed fáze. Jde o ranou fázi startupu, ve které zakladatelé přišli s konkrétní ideou, která však ještě není plně rozpracována a uvedena v život. Je zřejmé, že investice do projektu v této fázi je velmi riziková, a z toho vyplývá i typický okruh investorů.

Nejčastějšími investory v této fázi jsou tzv. Angel investoři nebo okruh investorů, který je někdy lehce ironicky charakterizován zkratkou FFF (z anglického friends, family and fools). Z našich zkušeností víme, že v této fázi často zakladatelé zapomínají na jakékoliv právní ošetření. I v tuto chvíli však doporučujeme zamyslet se nad právní formou zakládané společnosti, seznámit se s právními předpisy v daném podnikatelském oboru z hlediska potřebných povolení a licencí a upravit alespoň základní pravidla, která budou řídit vzájemné vztahy zakladatelů.

Ještě důležitější je však dle našich zkušeností podchycení veškerých práv duševního vlastnictví, jako jsou ochranné známky, patenty či průmyslové vzory. Bez jejich důkladné právní ochrany se totiž může stát, že místo úspěšného exitu ze startupu se budou zakladatelé účastnit mnoholetých a často velmi nákladných právních sporů.

Seed fáze

Seed fáze startupu bezprostředně navazuje na pre-seed období. Začínající společnost pokračuje v zajišťování finančních zdrojů, přičemž klíčové je nyní vytvořit, respektive rozvinout prototyp produktu či služby, která bude nabízena.

Za nejdůležitější problematiku seed fáze životního cyklu lze označit právě příchod nových, nyní již zpravidla větších investorů. V této fázi již je samozřejmě nezbytné komplexní právní ošetření vstupu nového investora, ať již z hlediska poskytnutých finančních prostředků, ochrany proti naředění, či z pohledu následného fungování a rozhodování ve společnosti. Přehled základních používaných právních dokumentů vám představíme níže.

Avšak vzhledem k tomu, že množství způsobů vstupu investora do společnosti je opravdu rozmanité, budeme se jim věnovat v příštím samostatném článku. V rámci něj si přiblížíme pojmy jako ekvitní investice, konvertibilní půjčka nebo value cap.

Z pohledu dnešního tématu se tak omezíme pouze na skutečnost, že seed fáze prakticky končí momentem, kdy startup získá dostatečnou finanční podporu pro svůj trvalejší rozvoj a primární zaměření se přesune k výrobě produktů a poskytování služeb.

Další série financování

Přestože si společnost v rámci seed období obstará dostatečné peněžní zdroje, v případě dalšího rozvoje podnikání jsou nezbytná další kola financování, která se nazývají série A, B a C. Tyto série financování jsou určeny pro mohutnější rozvoj a škálovatelný růst společnosti v průběhu času. Každá fáze představuje různé výzvy a možnosti pro investory i samotný startup.

Jednotlivé série se od sebe odlišují zejména objemem poskytnutých finančních prostředků, kdy se v sérii A hledají investice v řádech vyšších desítek milionů korun, přičemž v dalších sériích se již může jednat o nižší či vyšší stovky milionů korun.

Inkubátory a akcelerátory

Na předchozích řádcích jsme se věnovali subjektům či dílčím metodám, kterými si startupy získávají jeden z nejpodstatnějších předpokladů pro svou činnost, tedy finanční zdroje. Je však nutné nezapomínat, že peněžní prostředky jsou pouze jedním dílem celé skládačky úspěšného startupu.

S touto skutečností úzce souvisí pojem startup inkubátorů. Tedy organizací, které pro začínající podniky vedle zdrojů zajišťují či přímo poskytují odpovídající prostředí, know-how a další rozmanité formy podpory. Běžně půjde o mentorování, školení, finanční poradenství a zprostředkování nebo ceněné networkingové příležitosti, které si mladé společnosti se snahou zvýšit svou stabilitu a růst získávají velmi obtížně.

Jedním z poskytovatelů takových služeb je i nedávno založená společnost AceOn Accelerator, která vznikla jako spojení naší poradenské organizace Accace a spřáteleného venture fondu ZAKA. Tento akcelerační program se zaměřuje na začínající podniky v oblasti technologií a softwaru. Vice se o něm můžete dočíst na našem webu, v internetových publikacích nebo přímo na stránkách akcelerátoru.

Nejdůležitější právní nástroje

Nezávisle na tom, v jaké fázi se startup zrovna nachází a do jaké se eventuálně dostane, existuje určitých okruh právních nástrojů, které jej na této cestě zpravidla neminou. Právě tyto si na dalších řádcích představíme.

Termsheet

Společenská smlouva

SHA

Investiční smlouva či smlouva o převodu podílu

Jak jsme již zmínili výše, ve druhém článku této řady se podíváme na formy vstupu investora do společností a způsoby jeho právní ochrany.

Chcete se dozvědět více o našich službách pro start-upy? Rádi poradíme v právních, daňových či finančních otázkách také vám, neváhejte nás kontaktovat.

Jakub Valenta
Junior Associate | Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář
Napište nám
Jan Suchý
Senior Associate | Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář
Napište nám
Whistleblowing: přehledně o ochraně oznamovatelů
Prohlédnout e-book
Mailchimp - subscribe form sidebar
usersmap-markerdownloadcrosschevron-leftarrow-leftarrow-rightwarning linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram