ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Dne 1. října 2022 nabyla účinnosti novela zákona o evidenci skutečných majitelů. Tato novela reaguje na požadavky Evropské komise, dle které stávající tuzemská úprava skutečných majitelů není v souladu s evropským právem. Dalšími důvody, proč došlo k vypracování novely, je zejména snížení administrativní zátěže evidujících subjektů a zajištění větší transparentnosti organizací.
Klíčovou změnou, kterou novela přináší, je zjednodušení samotné definice skutečného majitele. Novela upouští od rozlišení skutečného majitele na koncového příjemce a osobu s koncovým vlivem a zavádí jednotnou materiální charakteristiku skutečného majitele.
Nově tak bude kritériem pro určení skutečného majitele pouze přímé či nepřímé vlastnictví nebo kontrola v právnické osobě či právním uspořádání. Vlastnictví bude vycházet z faktického stavu, přičemž určujícím kritériem bude vlastnictví 25% podílu (na základním kapitálu, hlasovacích právech nebo na zisku). A to aniž by bylo současně nezbytné naplnit materiální podmínku ovládání. To může v důsledku vést k identifikaci více skutečných majitelů – významných „hráčů“ ve společnosti, kteří však skutečný rozhodující vliv mít nemusí.
Evidenční povinnost budou mít nově i některé právnické osoby a právní uspořádání, jež dosud tuto povinnost neměly. Evidovat skutečného majitele budou muset:
Novou právní úpravou dojde také k prodloužení doby, po kterou nejsou hlasovací práva nezapsaného skutečného majitele sistována (tj. nejsou pozastavena), a to z 15 na 30 dní. Vzniklo-li postavení skutečného majitele v období 30 dní přede dnem konání valné hromady, neuplatní se na něj zákaz výkonu hlasovacích práv.
Aby bylo dosaženo souladu s terminologií nové právní úpravy, většina již zapsaných údajů bude v evidenci skutečných majitelů propsána automaticky, bez nutnosti podat nový návrh na zápis či změnu skutečného majitele.
U většiny subjektů, které budou mít evidenční povinnost nově, se k zápisu skutečného majitele do evidence také využije mechanismus automatického průpisu.
K automatickým průpisům bude docházet během měsíce po nabytí účinnosti novely zákona, tj. během měsíce října. Pokud nedojde k automatického průpisu, bude třeba zápis v evidenci upravit do 6 měsíců, tedy do konce března 2023.
Taktéž právnické osoby, které splnily evidenční povinnost podle předchozí právní úpravy a nedojde u nich k automatického průpisu, budou mít 6 měsíců od nabytí účinnosti novely na to, aby v evidenci upravily zápis skutečného majitele tak, aby odpovídal novým kritériím.
Rádi vám s povinností registrace skutečného majitele pomůžeme a připravíme potřebnou dokumentaci. V případě zájmu či dotazů se neváhejte obrátit na náš korporátní tým.Nový zákon o evidenci skutečných majitelů nabude účinnosti 1. června 2021 a zcela nahrazuje stávající pojetí institutu skutečného majitele podle zákona o veřejných rejstřících. Nová úprava přináší četné změny, a především zavádí citelné sankce za nesplnění povinnosti registrovat skutečného majitele.
Dosud byl skutečný majitel definován jako osoba, která má možnost vykonávat přímo nebo nepřímo rozhodující vliv v právnické osobě. Nebylo přitom podstatné, na základě jakého právního titulu skutečný majitel svůj rozhodující vliv vykonával, a bylo postačující, když měl faktickou možnost tento vliv vykonávat.
Byť je pojem skutečného majitele i nadále vázán na faktický stav, nová definice skutečného majitele rozeznává kromě osoby s koncovým rozhodujícím vlivem i osobu, která je koncovým příjemcem (majetkového prospěchu).
V definici se zdůrazňuje, že skutečným majitelem je každá fyzická osoba, která naplňuje uvedená kritéria. Skutečných majitelů tak nově může být ve vztahu k jedné právnické osobě více.
Osobou s koncovým vlivem je osoba, která může bez pokynů jiného přímo nebo nepřímo uplatňovat rozhodující vliv v právnické osobě.
Koncovým příjemcem je osoba, která může mít přímo (nebo nepřímo prostřednictvím jiné osoby) podstatnou část z celkového majetkového prospěchu tvořeného při činnosti nebo likvidaci právnické osoby nebo tvořeného při správě či zániku právního uspořádání (dále jen „prospěch“), a tento prospěch dále nepředává.
V případě, že nelze určit skutečného majitele, je jím každá osoba ve vrcholném vedení entity stojící na vrcholu řetězce společností. Při zápisu osoby ve vrcholném postavení jako skutečného majitele je však nutné zaznamenat všechny kroky učiněné při zjišťování skutečného majitele. Do nynějška se v obdobných případech zapisovali jako skuteční vlastníci členové statutárního orgánu české entity.
V evidenci skutečných majitelů budou o skutečném majiteli (který je vždy fyzickou osobou) vedeny zejména následující údaje:
Část údajů o skutečných majitelích bude nově zpřístupněna veřejnosti. Ministerstvo spravedlnosti na svých webových stránkách umožní zájemci získat z evidence skutečných majitelů částečný výpis platných údajů.
Pokud evidující osoba (česká společnost) nezajistí zápis údajů do evidence skutečných majitelů nebo zapíše údaje, které neodpovídají skutečnému stavu, hrozí jí následující sankce:
Při zjištění nesrovnalosti povinná osoba ve smyslu zákona AML (např. notář, banka, advokát) vyzve evidující osobu k vysvětlení, případně k odstranění nesrovnalostí. Pokud evidující osoba nesrovnalost nevysvětlí nebo neodstraní, nesmí povinná osoba uskutečnit předmětný obchod a musí oznámit nesrovnalost příslušnému soudu.
V praxi se pak nesoulad či absence zápisu v evidenci skutečných majitelů může projevovat následujícím způsobem:
Nová právní úprava vstupuje v účinnost 1. června 2021:
Obchodní právo | Korporátní právo | Pracovněprávní poradenství | Compliance programy | Whistleblowing | GDPR | Právo nemovitostí | Veřejné zakázky | Dědictví a nástupnictví | Právo duševního vlastnictví | Zaměstnávání cizinců a imigrační služby | Sporná agenda | Založení společnosti | Likvidace společnosti | Změny v obchodních společnostech | Virtuální sídlo a správa datové schránky | Korporátní dokumenty | Prodej ready-made společností | Registrace skutečných majitelů | Online poradenský portál
Naše služby si můžete pohodlně objednat také prostřednictvím e-shopu: