Upozornění na podvodné pracovní nabídky >> Společnost Accace nenabírá nové zaměstnance přes Telegram, WhatsApp, ani jiné podobné kanály. Všechny nabídky práce najdete výhradně na oficiálních platformách (webové stránky Accace, Jobs, Juristic, profily Accace na sociálních sítích LinkedIn, Facebook, Instagram).
Zpět na novinky
Whistleblowing: přehledně o ochraně oznamovatelů
Prohlédnout e-book
Mailchimp - subscribe form sidebar

Jak na zaměstnání uprchlíků z Ukrajiny – změny 2025

3. února 2025
Tento článek je dostupný také v
angličtiněukrajinštině

K podpisu prezidenta republiky doputovala 30. 1. 2025 novela zákona č. 65/2022 Sb. a souvisejících zákonů, které se týkají konfliktu na Ukrajině. Cizincům je na základě tohoto zákona přiznána zvláštní ochrana a volný vstup na trh práce. Díky novele má opět dojít k prodloužení dočasné ochrany do 31. 3. 2026.

Aktualizace: Novela byla vyhlášena ve Sbírce zákonů dne 10. 2. 2025 pod číslem 24/2025 Sb.

Vedle toho přibude osobám prchajícím z Ukrajiny nový typ pobytu. Jedná se o tzv. zvláštní typ pobytu. Podrobnosti o jeho získání a výhodách se dočtete v našem článku.

Stáhnout článek jako PDF

Obecně k dočasné ochraně a strpění

Osoby, které uprchly z Ukrajiny před ozbrojeným konfliktem, mohou v současné době pobývat v České republice na základě různých typů povolení k pobytu. Kromě běžných pobytových oprávnění, jakým je například zaměstnanecká karta, pobývá velké množství občanů Ukrajiny na území České republiky na základě:

  • dočasné ochrany – kódy: D/DO/667, D/DO/668, D/DO/669, D/DO/767, D/DO/768, D/DO/769, D/DO/867, D/DO/868, D/DO/869,
  • dlouhodobého víza za účelem strpění – kódy: D/VS/91 a D/SD/91.

Upozorňujeme, že až na výjimky není možné žádat o jiné pobytové oprávnění. Výjimkou jsou pouze žádosti, na které se vztahuje nařízení vlády č. 308/2022 Sb. Podle tohoto nařízení je možné žádat na zastupitelské úřadě na Ukrajině například o modrou kartu či oprávnění za účelem studia.

Dále jsou na zastupitelských úřadech na Ukrajině přijímány žádosti o zaměstnaneckou kartu, nicméně pouze ve vládou schválených programech (např. program kvalifikovaný zaměstnanec, program klíčový a vědecký personál apod.).

Bližší podmínky o zařazení do programu ekonomické migrace.

Prodloužení dočasné ochrany

Dočasná ochrana se bude opět prodlužovat vylepením nového vízového štítku. Vzhledem k tomu, že není technicky možné prodloužit dočasnou ochranu v jeden jediný den, bude proces probíhat opět ve dvou krocích, a to nejprve registrací a následnou návštěvou Ministerstva vnitra.

Zaměstnavatel si může ověřit platnost dočasné ochrany.

Elektronická registrace

Online registrace bude probíhat na webových stránkách Ministerstva vnitra, a to do 15. března 2025.

Samotnou registrací se dočasná ochrana prodluží do 30. září 2025. Registraci je nutné dokončit rezervací termínu k návštěvě pracoviště Ministerstva vnitra.

Nově se budou v rámci registrace vyplňovat i údaje o rodinných vazbách. Konkrétně bude třeba vyplnit údaje o manželovi/manželce a dětech do 18 let, kteří jsou také držiteli dočasné ochrany. Odkaz k registraci naleznete zde.

Návštěva MVČR

Po online registraci je nutné dorazit na objednaný termín na Ministerstvo vnitra a nechat si vyznačit nový vízový štítek. Návštěvu MVČR je nutné absolvovat do 30. září 2025. S sebou cizinec potřebuje:

  • cestovní doklad,
  • doklad o ubytování, došlo-li ke změně místa pobytu.

Vyznačený štítek bude mít platnost do 31. března 2026.

Vízum za účelem strpění

Držitelům víza za účelem strpění v souvislosti s konfliktem na Ukrajině se víza prodlužují opět automaticky, a to do 31. března 2026. Nemusí tak činit žádné další kroky.

Pro předejití nesrovnalostem a nejistotě při jednání s úřady ovšem doporučujeme požádat o nové vylepení štítku s aktualizovaným datem platnosti. Pro tento úkon je nutné předchozí objednání.

Povinnosti zaměstnavatelů

Připomínáme však, že zaměstnavatel cizince je mimo jiné povinen uchovávat kopii dokladů prokazujících oprávněnost k pobytu zaměstnance. Zaměstnavatel by se měl proto zajímat o to, zda zaměstnanci, kteří jsou držiteli dočasné ochrany, požádali řádně a včas o její prodloužení (více k povinnostem zaměstnávání cizinců naleznete v článku Kontroly zaměstnávání ukrajinských občanů).

Doporučujeme tedy zaměstnavatelům, aby si pohlídali, že jejich zaměstnanci provedou včas registraci a následně se dostaví k vylepení vízového štítku. Registraci půjde doložit pdf potvrzením, které bude možné stáhnout na portálu MVČR.

Držitelé dočasné ochrany mají volný přístup na trh práce, nemusí tedy (oproti například držitelům víza za účelem strpění) řešit pracovní povolení.

Hlášení změn a jiné povinnosti

Vedle záležitostí spojených s prodloužením pobytových titulů upozorňujeme, že má cizinec povinnost hlásit MVČR všechny významné změny, kterého se ho týkají, např. změnu adresy pobytu, změnu příjmení, změnu rodinného stavu nebo změnu cestovního dokladu. K tomu slouží formulář na webu ministerstva. Formulář je možné doručit s potřebnými doklady osobně, zaslat poštou či datovou schránkou.

Cizinci by měli dále brát na vědomí, že je mohou zavazovat povinnosti jako například placení komunálních služeb nebo zdravotního pojištění.

Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků – změny 2024

Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků – změny 2023

Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků v otázkách a odpovědích

Další často kladené otázky v souvislosti se zaměstnáváním ukrajinských uprchlíků

Rádi vám budeme v otázkách zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny nápomocni, neváhejte nás kontaktovat.

Kristýna Šutková Veselková
Associate | Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář
Napište nám
Andrea Drhová
Senior Associate | Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář
Napište nám
Whistleblowing: přehledně o ochraně oznamovatelů
Prohlédnout e-book
Mailchimp - subscribe form sidebar
downloadcrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram