Zpět na novinky
Mailchimp - subscribe form sidebar

Dary na pomoc Ukrajině až do roku 2026

10. února 2025

Týká se: Daň z příjmů

K podpisu prezidenta míří novela zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Ta umožňuje zejména využití výhodnějších podmínek při pomoci Ukrajině až do roku 2026, což je dobrou zprávu pro všechny poplatníky, kteří v průběhu roku 2024 poskytli či v následujících letech plánují poskytnout dar na tyto účely. Tento záměr byl Ministerstvem financí již avizován v informaci vydané v létě 2024.

V praxi tento krok zajistí poplatníkům možnost nadále uplatnit jako odpočet od základu daně bezúplatné plnění poskytnuté za účelem podpory obraného úsilí Ukrajiny nebo přímo státu Ukrajina, například prostřednictvím jejího velvyslanectví či ukrajinské neziskové organizace. Za určitých podmínek zákon rovněž nabízí možnost uplatnit poskytnuté bezúplatné plnění ve formě daňově uznatelného výdaje namísto odpočtu od základu daně.

Na straně příjemců bude taktéž zachováno osvobození bezúplatných příjmů poskytnutých na podporu obraného úsilí Ukrajiny a příjmů ukrajinských zaměstnanců na zajištění ubytování v ČR pro ně a jejich rodinné příslušníky.

Podstatnou součástí novelizovaného zákona jak pro fyzické, tak i právnické osoby je možnost si za zdaňovací období 2024, 2025 a 2026 (a právnické osoby také za zdaňovací období končící 28. února 2027) uplatnit hodnotu darů namísto původních 15 % až do výše 30 % základu daně z příjmů. To platí pro veškerá poskytnutá bezúplatná plnění (tj. nikoliv pouze na pomoc Ukrajině).

Marcela Hýnarová
Tax Manager | Accace s.r.o.
Napište nám
Mailchimp - subscribe form sidebar
entermap-markercrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram