S blížícím se koncem roku a s tím spojeným ročním vyrovnáním daní by se zaměstnavatelé měli zamyslet, zda pro své zaměstnance mohou připravit roční zúčtování daně či zaměstnanci vznikla povinnost podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob („daňové přiznání“).
V jakých případech vzniká Vašim zaměstnancům povinnost podat daňové přiznání?
Solidární daň
V případě, že Váš zaměstnanec obdržel v roce 2015 celkový roční příjem vyšší než 1 277 328 Kč a je tak povinen hradit solidární daň, vzniká mu zároveň povinnost podat daňové přiznání.
Souběh příjmů od více zaměstnavatelů
Daňové přiznání je nutné podat i v případě, že zaměstnanec v průběhu roku 2015 obdržel příjmy od více zaměstnavatelů souběžně. Tato povinnost nevzniká, pokud obdržel příjmy od více zaměstnavatelů postupně a u všech těchto zaměstnavatelů podepsal na příslušné období prohlášení k dani.
Příjmy ze zahraničí
V případě, že Váš zaměstnanec v roce 2015 pracoval v zahraničí (i část roku) a jeho zaměstnanecké příjmy či jejich část byly zdaněny v zahraničí, je zaměstnanec povinen podat daňové přiznání. Pokud by daňové přiznání nebylo podáno, nebylo by možné zamezit dvojímu zdanění a tento příjem by byl zdaněn dvakrát (v zahraničí i v České republice).
Zaměstnanec není povinen podat daňové přiznání pouze v případě, že obdržel pouze zaměstnanecké příjmy ze zahraničí, které byly v České republice v plné výši vyňaty ze zdanění.
Jiné než zaměstnanecké příjmy
Zaměstnanec je povinen podat daňové přiznání rovněž v případě, že obdržel jiné než zaměstnanecké příjmy (tj. příjmy z podnikání, z pronájmu, ostatní příjmy) vyšší než 6 000 Kč, a to bez ohledu na to, zda se jedná o příjmy se zdrojem na území České republiky či v zahraničí. Povinnost vzniká rovněž u příjmů z dividend a úrokových příjmů obdržených ze zahraničí.
Obecná lhůta pro podání daňového přiznání je 1. dubna 2016. Na základě plné moci udělené daňovému poradci je lhůta automaticky prodloužena do 1. července 2016.
Rádi Vám při přípravě daňových přiznání pro Vaše zaměstnance nabídneme naši asistenci.