ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Týká se: Právo
Jak se posuzuje odpovědnost za škodu ve firmě, kde je zaměstnanec zároveň jejím vlastníkem?
Právnická osoba typicky nese odpovědnost za škodu způsobenou jejími zaměstnanci, pokud tato škoda vznikne v souvislosti s prací, kterou zaměstnanec koná. Nejvyšší soud nicméně nedávno rozhodl, že ne vždy se může zaměstnanec „schovat“ za svou právnickou osobu.
Jedná se o specifické situace, kdy zaměstnanec působí ve společnosti, která mu ale zároveň patří a ovládá ji. Obvykle jde například o lékaře, advokáty, architekty nebo řemeslníky, kteří často podnikají v tzv. jednočlenné s.r.o. – tedy jako samostatné společnosti ovládané jednou fyzickou osobou, která může být zároveň jejich zaměstnancem.
Dlouhodobý výklad byl, že i v tomto případě pro odpovědnost takových zaměstnanců platí stejná pravidla jako u „běžných“ zaměstnanců. V nedávné době ale Nejvyšší soud vyjádřil opačný názor. V rozhodnutí Nejvyšší soud vycházel hlavně z úvahy, jak moc je osoba, která jedná, samostatná (autonomní) ve svém rozhodování, nebo naopak jak moc je ovládaná osobou jinou. Pokud taková osoba podniká přes vlastní jednočlennou s.r.o., je v podstatě zároveň „svým vlastním nadřízeným”. Dle názoru Nejvyššího soudu to znamená, že má takový zaměstnanec dostatečnou samostatnost na to, aby nesl odpovědnost za své činy, a nemůže se „schovávat“ za společnost, pro kterou pracuje.
Praktický význam pro poškozenou stranu je ten, že se náhrady vzniklé škody pak může domáhat přímo po osobě, která škodu způsobila (zaměstnanci), a nikoli jen po společnosti, která jej zaměstnává.
Doporučujeme zaměstnancům, kteří jsou zaměstnáni ve vlastních s.r.o., aby dbali na uzavření dostatečně širokého a obsáhlého pojištění. Mělo by krýt nejen škody způsobené samotnou společností, ale i osobou se společností spolupracující.