Existuje několik způsobů, jak může Váš zaměstnanec vykonávat práci na území Polska. Rozhodujícím faktorem je délka pobytu. Jaké jsou Vaše možnosti?
Služební cesta
Pro případ krátkodobé práce v Polsku. V návaznosti na pravidla EU o volném pohybu pracovníků zde nejsou žádné zvláštní překážky. Daňové a ostatní povinnosti se řídí dle české daňové legislativy.
Pronájem pracovní síly
Český zaměstnanec je vyslán do polské společnosti (spřízněné firmy české společnosti). Práce na polském území je obvykle dlouhodobější (1-2 roky). Vyslání je podloženo smlouvou mezi polskou a českou spřízněnou společností.
- Daňové povinnosti. Zaměstnanec podléhá zdanění v Polsku. Polská společnost je povinna vypočítat a odvést daň z jeho příjmu.
- Sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec může i nadále přispívat do českého systému sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění („SPZP“) na základě tzv. A1 certifikátu. V případě vyslání až na 2 roky je certifikát A1 vydán automaticky.
Poskytování služeb
Český zaměstnanec bude poskytovat služby na území Polska (ty mohou být poskytovány spřízněné české společnosti nebo nespřízněným zákazníkům). Zaměstnání s českou společností trvá.
- Daňové povinnosti. Jsou-li služby poskytovány na polském území po dobu delší než šest měsíců, může vzniknout stálá provozovna české společnosti v Polsku. V takovém případě je nutná registrace české společnosti k dani z příjmů právnických osob v Polsku a platba této daně v Polsku.
Vznikne-li stálá provozovna nebo pracuje-li zaměstnanec na polském území déle než 183 dní, může podléhat zdanění v Polsku. Zaměstnanec může být povinen podat v Polsku přiznání k dani z příjmu fyzických osob.
- Sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec může i nadále přispívat do českého systému SPZP na základě certifikátu A1. V případě vyslání do 5ti let je žádost o certifikát A1 obvykle schválena.
Smlouva s polskou entitou
Doporučeno v případě trvalé potřeby českého pracovníka na území Polska. Daňové a ostatní povinnosti se řídí polskou legislativou.