ZÍSKEJTE ZDARMA PŘÍSTUP K
Sledujeme nepřetržitě legislativní úpravy a pravidelně informujeme o změnách, které mohou mít dopad na vaše podnikání. Chcete i vy dostávat zajímavé odborné články a studie, užitečné tipy, informace o novinkách a legislativních změnách přímo do vaší emailové schránky?
Na co se můžete těšit? Nahlédněte do našeho Newsroomu .
Zašleme vám pouze informace, které budeme pokládat za užitečné pro vás a vaši společnost. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.
Nemůžete se přihlásit? Zkuste tuto stránku.
Důležitý termín: 28.6.2025
Týká se: Právo
European Accessibility Act neboli směrnice o požadavcích na přístupnost u výrobků a služeb vznikla v roce 2019. Letos v červnu však nabývá účinnosti a povinnosti z ní vyplývající se dotknou široké škály podnikatelů. Co tato směrnice přináší?
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/882 (EAA) má za cíl zajistit přístupnost výrobků a služeb všem uživatelům. Primárně míří na zrakově, sluchově, pohybově nebo jinak znevýhodněné uživatele, ale zlepšení uživatelského komfortu by měla přinést všem.
EAA míří především na tyto služby a výrobky:
Samozřejmě, jak je běžné, i zde existují výjimky. Povinnosti stanovené EAA se nebudou vztahovat na mikropodniky (méně než 10 zaměstnanců), obsah stránek a aplikací, který zobrazuje mapy a navigace, a samoobslužné terminály zabudované jako součást dopravního prostředku. Je také možné si u české obchodní inspekce zažádat o výjimku z důvodu nepřiměřené zátěže.
Povinnosti, které EAA zavádí, jsou poměrně rozsáhlé a jejich přesné znění lze nalézt jak ve směrnici 2019/882, tak v prováděcím zákoně č. 424/2023. Stěžejním pravidlem je, že obsah musí být přístupný pomocí více než jednoho smyslu. Namátkově ale lze vypíchnout několik dalších podstatných požadavků:
EEA i prováděcí zákon stanoví účinnost těchto pravidel ode dne 28. června 2025. Od tohoto data tak všechny výrobky a služby uvedené na trh, na které tato legislativa dopadá, musí splňovat náležitosti, které jim zákon ukládá. Za nesplnění těchto povinností hrozí v rámci ČR pokuta až 10 milionů korun a v rámci EU až ve výši 400 000 EUR.