Mateřská dovolená a rodičovská dovolená se stávají stále více diskutovanými tématy v rámci boje za lidská práva, boje proti diskriminaci žen a mezi mezinárodními organizacemi práce. Nařízení týkající se mateřské a rodičovské dovolené jsou stále viditelnější i v legislativách jednotlivých zemí.
Je nezbytné zajistit objektivní přístup k mateřství, který by nediskriminoval zaměstnance ani zaměstnavatele. Mezinárodní a národní organizace přijímají opatření, které by měly nastavit rovnováhu mezi zaměstnavateli, zaměstnanci a státními institucemi. Cílem je zajistit spravedlivý přístup na pracovním trhu a stabilní ekonomické zázemí pro vývoj dítěte.
Tato studie byla připravena Accace experty z 10 různých zemí regionu střední a východní Evropy, a to z Bulharska, České republiky, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Srbska a Ukrajiny. Accace vám přináší jak regionální přehled hlavních podmínek, práv, zodpovědností, benefitů, tak i dopadů těchto mezinárodních opatření na místní legislativu spojenou s mateřskou dovolenou a rodičovstvím.
V úvodu studie Vám představíme hlavní zákony a ustanovení, které se vážou na rodičovství v regionu střední a východní Evropy a postupně se zaměříme na specifika 10 zemí, které jsme analyzovali:
- Regionální pohled na rodičovství
- Mateřská dovolená: podmínky, délka a příspěvky
- Specifické případy: práva otců a adopce
- Rodičovská dovolená: podmínky, délka a příspěvky
- Jiné benefity
Při studiu jak hlavních charakteristik mateřské a rodičovské dovolené, tak i příspěvků a poskytnutých benefitů, lze pozorovat určité vzorce, a tak lépe porozumět tomu, jak se postavení rodičovství vyvíjelo v naší společnosti a v zemích regionu střední a východní Evropy.
Více se dočtete v: Accace Regional Study 2013: Mateřská a rodičovská dovolená v zemích regionu střední a východní Evropy (kompletní zpráva v anglickém jazyce ke stažení zde)
Navíc jsme pro vás níže připravili náhled s grafickým znázorněním s několika případy analyzovanými v naší zprávě: